Ocenění režiséra Džafara Panahího, který se navzdory oficiálnímu zákazu natáčení postavil íránskému režimu, rozdmýchalo diplomatickou roztržku mezi Teheránem a Paříží. Poté co Francie vyzdvihla Panahího jako symbol svobody a kritizovala íránský útlak, si Teherán předvolal francouzského diplomata a obvinil Západ ze zneužívání filmového festivalu k politickým útokům.
Režisér dostal v sobotu v Cannes Zlatou palmu za svůj nejnovější film, který je uváděn pod anglickým názvem It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda) nebo pod francouzským Un simple accident (Prostá náhoda). Panahí v něm i na základě vlastních vězeňských zkušeností vypráví příběh bývalých odsouzenců uvažujících o pomstě svému někdejšími trýzniteli.
V potají natočeném politickém dramatu filmaře, který má oficiálně zákaz natáčení, navíc vystupují nezahalené herečky, což je v rozporu se zákony islámské republiky.
V potají natočeném politickém dramatu filmaře, který má oficiálně zákaz natáčení, navíc vystupují nezahalené herečky, což je v rozporu se zákony islámské republiky.
Írán podle IRNA odsoudil údajné zneužívání filmového festivalu v Cannes francouzskou vládou k prosazování své politické agendy proti islámské republice.
"V návaznosti na urážlivé poznámky a nepodložená obvinění francouzského ministra zahraničí vůči Íránu byl na ministerstvo (zahraničí) předvolán chargé d'affaires v Teheránu," uvedla dnes oficiální íránská tisková agentura IRNA.
Panahi byl v Íránu dvakrát vězněn: Šestaosmdesát dní v roce 2010 a téměř sedm měsíců v letech 2022 až 2023. Filmového festivalu v Cannes se nyní zúčastnil po 15 letech, kdy nesměl opustit Írán. V sobotu novinářům řekl, že nemá strach z návratu do vlasti.