Lucemburk - Lucembursko se stalo osmou zemí na světě, která legalizovala pasivní eutanazii, tedy tzv. asistovanou sebevraždu.
Zákon schválil parlament pouze těsnou většinou, třicet poslanců bylo pro, proti pak 26, a to včetně vládních křesťanských sociálů premiéra Jean-Claudea Junckera.
"Křesťanští sociálové a katolická církev byli proti, nazývali to vraždou, ale my jsme řekli ne. Je to jen jiný způsob, jak odejít z tohoto světa," řekl jeden z předkladatelů zákona a poslanec zelených, Jean Huss.

Více o eutanazii
- Eutanazie se nezneužívá, tvrdí nová studie
- Eutanazie bude v Česku dál vraždou. Zatím
- Polovina Čechů souhlasí s eutanazií
Asistovaná sebevražda bude umožněna pouze pacientům se smrtelnou nemocí v terminálním stadiu a poté, co dají svůj souhlas dva nezávislí lékaři a panel expertů.
Pravidla jsou tedy mnohem přísnější než např. ve Švýcarsku, kde se díky liberálnímu přístupu k pasivní eutanazii často mluví o tzv. turistice sebevrahů.
Zneužití nebylo prokázáno
Kromě etických problémů se nejčastěji jako argument proti eutanazii uvádí zneužitelnost. Příbuzní tak prý mají v rukou mocnou zbraň, jak se zbavit nepohodlného dědečka či babičky.
Jak ale prokázala studie amerických vědců z univerzity ve státu Utah, kterou zveřejnil londýnský odborný časopis Journal of Medical Ethics, v praxi se to nikde neděje.