Washington schválil zbraně pro Ukrajinu za 322 milionů. Zaplatí je Evropa

Martin Sluka Martin Sluka
24. 7. 2025 20:32
Americké ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo schválení navrhovaného prodeje zbraní Ukrajině v hodnotě 322 milionů dolarů. Cílem je posílit především protivzdušnou obranu a dodat Ukrajině bojová obrněná vozidla. Schválení pomoci představuje obrat v Trumpově politice. Nové uspořádání počítá s tím, že náklady na americké vybavení ponesou zejména evropské státy.
Voják 43. brigády ukrajinské armády stojí u samohybné houfnice Archer, Záporožská oblast, 24. dubna 2025.
Voják 43. brigády ukrajinské armády stojí u samohybné houfnice Archer, Záporožská oblast, 24. dubna 2025. | Foto: Reuters

První ze schválených balíčků se zaměřuje na raketový systém HAWK a jeho údržbu, přičemž hodnota se odhaduje na 172 milionů dolarů. Jedná se o střelu protivzdušné obrany středního doletu, která má posílit schopnosti Ukrajiny zejména proti pomaleji se pohybujícím cílům, jako jsou drony Šáhed, jimiž Rusko pravidelně útočí na ukrajinská města.

Druhý balíček, v odhadované hodnotě 150 milionů dolarů, se týká dodávky bojových vozidel pěchoty Bradley a zároveň vytvoření robustního systému jejich údržby a oprav. Tato vozidla se Ukrajincům v minulosti osvědčila i v soubojích s ruskými tanky. V lednu se na sociálních sítích objevilo video, na němž vozidlo Bradley zničilo hlavní bojový tank ruské armády T-90.

Ukrajinci ničí střelami z kanónu americké bojového vozidla pěchoty Bradley nejmodernější ruský tank T-90. | Video: Aktuálně.cz/X/Defence of Ukraine

Později ve středu prezident Trump na summitu o umělé inteligenci ve Washingtonu uvedl, že tento vojenský materiál bude odeslán do Evropy k další distribuci, přičemž značná část je určena pro Ukrajinu. "Dali jsme do toho 350 miliard dolarů. Teď to ale pošleme do Evropy a ta to zaplatí," vysvětlil prezident nový přístup, který se výrazně liší od dosavadních dodávek, kdy značnou část nákladů nesly Spojené státy.

Celá iniciativa má za cíl posílit schopnost ukrajinských ozbrojených sil v oblasti údržby a oprav. To by mělo umožnit udržet vysokou provozuschopnost amerických vozidel a zbraňových systémů. Zavedením rychlejšího cyklu oprav by se měla zlepšit i efektivita na bojišti a zároveň snížit logistická a finanční zátěž ukrajinské armády.

Agentura DPA zároveň informovala, že Německo plánuje dodat Ukrajině dva ze svých devíti systémů protivzdušné obrany Patriot, které později nahradí nákupem od Spojených států. K posílení protivzdušné obrany se chystají přispět i další evropské země, jako například Nizozemsko nebo Norsko. Podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse Ukrajina potřebuje k efektivní obraně před ruskými vzdušnými útoky alespoň pět dalších systémů Patriot.

Systém protivzdušné obrany Patriot při vojenském cvičení na Tchaj-wanu.
Systém protivzdušné obrany Patriot při vojenském cvičení na Tchaj-wanu. | Foto: Reuters

Schválení této pomoci přichází jen několik týdnů poté, co ministr obrany Pete Hegseth nařídil pozastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, což mělo překvapit i samotný Bílý dům. Prezident Trump následně změnil svůj postoj, slíbil další podporu Ukrajině a vyzval Rusko k ukončení války do padesáti dnů pod hrozbou sankcí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy