Války ruinují Afriku. Ztráty dosahují miliard dolarů

lem, Reuters
11. 10. 2007 14:40
Kdyby se v Africe neválčilo, bylo by na jídlo i léky
Keňa ničí zbraně. Miliony jich ale pořád zůstávají mezi civilisty.
Keňa ničí zbraně. Miliony jich ale pořád zůstávají mezi civilisty. | Foto: Reuters

Johannesburg - Africké ekonomiky přišly kvůli válečným konfliktům v letech 1990 až 2005 o 284 miliard dolarů. Vyplývá to z nejnovější studie britské humanitární organizace Oxfam, nazvané "Africké chybějící miliardy"

Účet za válčení v Africe tak dosahuje stejné výše jako humanitární pomoc, kterou za zmiňovaných 15 let poslalo do nejchudších zemí světa mezinárodní společenství.

Peníze mohly vyřešit AIDS i vzdělání

"Výsledky jsou šokující," řekl na tiskové konferenci africký člen Oxfamu Irungu Houghton. "Tato suma by mohla vyřešit problém HIV/AIDS, prevenci tuberkulózy a malárie, zajistit zdravotní péči a vzdělání."

Během třiadvaceti válečných konfliktů klesla výkonost ekonomik průměrně o 15 procent ročně, což odpovídá 18 miliardám dolarů. V důsledku nepokojů rostly výdaje na zbrojení, zdravotnictví, inflace a investice se snížily na minimum.

Například Rwanda připustila, že v letech 1990 až 2001 dosáhl růst její ekonomiky pouze třetiny předpokládané výšky. To vše kvůli genocidě a sporu dvou hlavních etnik.

V Burundi na tom byli vlivem etnickému konfliktu v letech 1993 až 2005 ještě o něco hůře. Ekonomika rostla pouze o 1,1 procenta namísto původně předpokládaných 5,5 procenta.

Za katastrofální stav afrických ekonomik může podle expertů celosvětový ilegální obchod se zbraněmi. Zbraně tajně dovážené do Afriky zabijí miliony nevinných a - logicky - brzdí rozvoj.

Pro mnohé obyvatele Konga je válka a násilí běžnou součástí života.
Pro mnohé obyvatele Konga je válka a násilí běžnou součástí života. | Foto: Reuters

Obchod potřebuje regulaci

Snaha OSN přijmout smlouvu o obchodu se zbraněmi, která by měla zabránit ilegálnímu dovozu do nejrizikovějších zemí světa, zatím vycházejí naprázdno.

ČTETE VÍCE: Afriku zaplavují zbraně. Co s nimi?

Zatímco některé ze zbrojařských velmocí jako Británie, Francie a Německo smlouvu podpořily, celkem 26 států v čele s Ruskem a Čínou, pro které je export zbraní důležitou složkou ekonomiky, se hlasování zdrželo.

Jediný hlas proti pocházel od zástupce USA, největšího výrobce zbraní na světě.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy