Fake news jen prší. Pákistánská vláda se chlubí záběry z české válečné videohry

Matyáš Zrno Matyáš Zrno
12. 5. 2025 8:59
Měl to být záběr dokazující účinnost pákistánské protivzdušné obrany. Jenže to bylo video z české válečné videohry ARMA3 od společnosti Bohemia Interactive. Objevilo se na oficiálním účtu pákistánské vlády a není zdaleka jediné tohoto druhu. Konflikt mezi Indií a Pákistánem je zatím do značné míry válkou fake news.
Pákistánská vláda se chlubí záběry z české válečné videohry | Video: Účet pákistánské vlády na X

Dvě jaderné mocnosti - Indie a Pákistán - se po dubnových teroristických útocích na indické turisty v rozděleném Kašmíru ocitly na prahu války, byť o víkendu uzavřely křehké příměří. Obě strany se chlubí sestřelenými nepřátelskými letouny a přesnými zásahy na cíle v zázemí nepřítele. Jenže místo skutečných záběrů používají záběry z videoher nebo z válek či leteckých katastrof jinde na světě nebo v minulosti.

ARMA3 je pro svou realističnost zjevně momentálně nejpopulárnější videohrou mezi Indy i Pákistánci. Videa, která mají dokázat údajný sestřel pákistánského letounu, totiž sdílejí na sociálních sítích také Indové.

Jedno video na síti X ukazuje stíhačku, která se snaží vyhnout protiletadlové palbě, až nakonec skončí zasažená raketou země-vzduch. Video s titulkem "Záběry pákistánského stíhacího letounu, který byl včera večer sestřelen indickým letectvem poblíž Pampore v Kašmíru v Indii" stihlo během 24 hodin nasbírat 1,2 milionu zhlédnutí. Web India Today přitom varuje, že podobné "fejkové" sdílení nemusí mít zdaleka jako důvod vlastenecký zápal - jde spíše o snadný výdělek anonymních vlastníků účtů.

Další video, které údajně ukazovalo sestřelení vojenského letounu Rafael, bylo ve skutečnosti pořízeno při havárii letounu MiG-21 z roku 2021 v Paňdžábu.

A jiné video, na kterém vrtulník zdvihá údajně sestřelený Rafale, je vygenerováno umělou inteligencí.

Na jiném, široce rozšířeném videu, které tvrdilo, že k sestřelení indického letadla došlo poblíž Budgamu, byla ve skutečnosti zachycena havárie vrtulníku Mi-17 z roku 2019. Údajný sestřel indického letounu Rafale byl ve skutečnosti pákistánský letoun Mirage, který se zřítil z technických důvodů v březnu letošního roku. Všechna tato videa byla sdílena a vytržena z kontextu, často sestříhaná s intenzivní hudbou a emotivními titulky.

Francouzský stíhací letoun Dessault Rafale B.
Francouzský stíhací letoun Dessault Rafale B. | Foto: Shutterstock

Nejde však jen o anonymní účty na sociálních sítích. Indické zpravodajské kanály sdílely video s raketami na noční obloze, které mělo údajně ukazovat indický útok na Baháwalpur v Pákistánu. Přitom ve skutečnosti šlo o záběry izraelského útoku na Gazu z října 2023. Záběry indické letadlové lodi Vikrant ze cvičení v roce 2023 zase indické zpravodajské kanály prezentovaly jako bombardování pákistánského přístavu Karáčí. A záběry dokazující "zničení" Karáčí jsou ve skutečnosti záběry z leteckého neštěstí ve Filadelfii z 1. února tohoto roku.

Dalších příkladů je takřka nekonečně mnoho - Indové i Pákistánci zahltili sociální sítě záběry z exploze v bejrútském přístavu, požáru v Moskvě nebo z bojiště na Ukrajině. Fact-checkeři (tedy ti, co ověřují pravdivost a správnost informace) sice podobná videa rychle odhalí, jenže děje se tak ve chvíli, kdy ty už mají stovky tisíc až miliony zhlédnutí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy