Washington - Spojené státy změnily svůj plán na snížení počtu svých vojáků v Evropě. Deníku New York Times to potvrdilo americké ministerstvo obrany.
Bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld chtěl v rámci své vize "menších, ale mobilních sil" ponechat v Evropě jen čtyřiadvacet tisíc vojáků.
Když se na začátku roku 2001 ujímal funkce, bylo jich ještě dvaašedesát tisíc. V současné době je v celkem 296 základnách a vojenských zařízeních USA na starém kontinentě na 43 tisíc Američanů.
Signál zbytku světa
Rumsfeldův nástupce a současný ministr obrany Robert Gates teď rozhodl, že žádné další odchody nebudou.
"Udržení americké vojenské síly v Evropě na dnešní úrovni je jasným signálem zbytku světa, že i přes války v Iráku a Afghánistánu jsme nadále rozhodnutí se angažovat globálně a naše závazky vůči spojencům platí," uvedl pro New York Times mluvčí Pentagonu Geoff Morrell.
Obavy z Ruska
Šéf amerických sil v Evropě generál David McKiernan listu potvrdil, že má "obavy z probuzeného Ruska," což zřejmě stojí za rozhodnutím další vojáky z Evropy nestahovat.
Ruský prezident Vladimit Putín včera uvedl, že ruské jaderné zbraně budou v pohotovosti vůči nepřátelům.
Na stavbu protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice chce Moskva reagovat instalací vlastních raket buď v Bělorusku, nebo v Kaliningradu u polských hranic.
Dále čtěte:
- Ze špióna diplomatem. Profil ministra obrany Roberta Gatese
- Moskva je podle Putina připravena použít jaderné zbraně
Američané planují, že by některé základny přesunuly ze západní Evropy na východ. Hovoří se o stěhování dvou divizí z Německa do Rumunska či Bulharska.