Tunis - Nová tuniská administrativa, v čele s prozatímním prezidentem Fuádem Mbazaou, požádala mezinárodní policejní organizaci Interpol o pomoc se zatčením bývalého prezidenta Zína Abidína bin Alího a jeho rodiny.
O vydání mezinárodního zatykače informovalo tuniské ministerstvo spravedlnosti.
Bývalý tuniský diktátor, který zemi vládnul železnou rukou třiadvacet let, byl nucen spolu s nejbližšími členy rodiny uprchnout z Tuniska do Saudské Arábie poté, co mu několikatýdenní protesty místních obyvatel přerostly přes hlavu.
Tunisanům už nestačí, že diktátora svrhli. Žádají i jeho potrestání, uvedla agentura Reuters.
Poté, co Švýcaři oznámili, že bin Alímu zmrazili účty, tak přišla další studená sprcha. Bývalý diktátor i jeho rodinní příslušníci, kteří se na život v exilu vybavili značným bohatstvím, by se měli v rodné zemi zpovídat z trestných činů krádeže a obchodování v cizí měně.
Soud čeká i sedm exprezidentových příbuzných, kteří uprchnout nestihli. Mimo to bude za navádění k nepokojům souzeno také šest bývalých členů bin Alího prezidentské stráže.
Protesty pokračují
V tuniské metropoli stále pokračují demonstrace lidí, jimž stávající změny nestačí. Staronoví ministři vlády národní jednoty premiéra Muhammada Ghannúšího podle nich do vlády nepatří.
Pořádková policie musela během dne opět zasahovat slzným plynem.
V druhém největším městě Sfaxu byla vyhlášena generální stávka. Podle člena místní pobočky Všeobecného tuniského svazu práce (UGTT), na nějž se odvolává ČTK, do ní vstoupily tisíce zaměstnanců.
Uprchla třetina vězňů
Podle britského listu Guardian navíc tuniské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se během nepokojů ocitla asi třetina všech vězňů - kolem 11 tisíc - na svobodě. A vyzvalo je, aby se přihlásili úřadům.
Politickým vězňům nová vláda už před časem slíbila amnestii.
Aby se předešlo dalším protestům, chce současná administrativa co nejdříve povolit a oficiálně zaregistrovat všechna politická uskupení, která o to požádají.
Nová vláda už má podporu
Zatímco se ve Sfaxu koná protivládní generální stávka, v hlavním městě už vládě vyjádřily podporu první stovky lidí. Přidaly se i Spojené státy.
Mohutné tuniské protesty rozdmýchal muž jménem Muhammad Buazízí. Ve městě Sidi Bu Saíd se upálil na protest proti tomu, že mu policisté znemožnili prodávat na ulici ve stánku zeleninu, a připravili ho tak o možnost živit rodinu.
Tehdy však ještě nikdo netušil, že upálení jednoho obchodníka se zeleninou rozpoutá revoluci, která se navíc přenese i do Egypta.
O Egyptě se hovořilo jako o dalším "kandidátovi" na nepokoje a poslední noc v Káhiře a dalších městech tomu dala za pravdu. Desetitisíce lidí se střetly s policií a žádaly odchod prezidenta Husního Mubaraka. Nejméně tři demonstranti a jeden policista zahynul.