Strana kurdských pracujících zahájila v Iráku proces odzbrojování

ČTK ČTK
před 4 hodinami
Třicet ozbrojenců ze Strany kurdských pracujících včetně čtyř velitelů v pátek ráno při slavnostním ceremoniálu v jeskyni u severoiráckého města Sulajmáníja spálilo své zbraně. Symbolicky tak zahájili proces odzbrojování.
Bojovníci  Strany kurdských pracujících pálí zbraně během odzbrojovacího ceremoniálu v iráckém Kurdistánu, 11. července 2025.
Bojovníci Strany kurdských pracujících pálí zbraně během odzbrojovacího ceremoniálu v iráckém Kurdistánu, 11. července 2025. | Foto: Reuters

Ceremoniálu se zúčastnily delegace kurdských politických stran. Přítomni byli i zástupci tureckých tajných služeb. Krok uvítal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Muži a ženy, oblečeni v khaki uniformách a bez zakrytých tváří, postupně v přítomnosti asi tří set lidí postupně skládali své zbraně do připraveného roštu a pak je zapálili. Šlo především o útočné pušky, ale také o kulomet či granátomet.

Strana kurdských pracujících v prohlášení páteční událost nazvala historickým a demokratickým krokem. "Doufáme, že tento krok přinese mír a svobodu," uvedla strana s tím, že své zbraně ničí dobrovolně. Sdělila, že tak chce zajistit úspěch procesu vedoucího k míru a demokratické společnosti.

Spolupředsedkyně strany Besê Hozatová dnes agentuře AFP řekla, že její strana požaduje od tureckých úřadů propuštění svého lídra Abdullaha Öcalana. Bez toho je podle ní "velmi málo pravděpodobné", že odzbrojování bude pokračovat s úspěchem. "Turecký stát nám musí zaručit právo na účast v demokratické politice," uvedla Hozatová. Požaduje také "právní a ústavní záruky" pro členy Strany kurdských pracujících, aby se mohli vrátit do Turecka. Jinak podle ní hrozí, že členové strany "skončí ve vězení, nebo budou zabiti".

Turecký prezident Erdogan se k požadavkům strany nevyjadřuje. V prohlášení uvedl, že "byl udělán významný krok k našemu cíli Turecka bez terorismu". Erdogan doufá, že odzbrojení Strany kurdských pracujících povede k usmíření turecké společnosti a trvalému míru v regionu.

Lídr turecké nacionalistické Strany národní akce Devlet Bahçeli, který loni na podzim s iniciativou ukončit boje se Stranou kurdských pracujících přišel, dnešek označil za nezvratný okamžik obratu. "Tyto dny jsou výjimečně důležité jak pro Turecko, tak pro celý náš region," řekl podle agentury AP Bahçeli.

V Turecku vězněný vůdce strany Öcalan už v únoru organizaci vyzval, aby oficiálně rozhodla o svém rozpuštění. V květnu se v kurdské autonomní oblasti severního Iráku konal sjezd, na němž se Strana kurdských pracujících rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se.

"Fáze ozbrojeného boje skončila. Nejde o ztrátu, ale o historický zisk," řekl Öcalan ve videoposelství zveřejněném ve středu. Dodal, že tuto éru musí nahradit fáze demokratické politiky a práva.

Strana vedla od roku 1984 ozbrojený boj proti tureckému režimu za práva Kurdů, kteří tvoří asi pětinu z 85 milionů obyvatel Turecka a v zemi jsou dlouhodobě diskriminováni. Původně uskupení bojovalo za nezávislý Kurdistán, posléze se ale jeho cíl změnil na autonomii. Konflikt si vyžádal na 45 tisíc obětí.

Turecko i západní země Stranu kurdských pracujících označují za teroristickou organizaci. V horách severního Iráku měla Strana kurdských pracujících své základny.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy