Praha - Zahraniční kulturní politika. Do tohoto sousloví, které kdysi propagoval kancléř Willy Brandt, by se dala shrnout mise německého ministra zahraničí Frank Waltera Steinmeiera do Prahy.
Po setkání se svým protějkem Karlem Schwarzenbergem zdůraznil, že do Prahy přijel v den výročí událostí 9. listopadu, které si Němci připomínají hned natřikrát: do jejich života zasáhlo toto datum v roce 1918, 1938 i 1989.
Právě pád Berlínské zdi byl podle Steinmeiera klíčový. "Bez něj, milý Karle, bychom se tu nesešli," zdůraznil.
Německý ministr připomněl ještě jeden milník: rozšíření Schengenu. "Vánoce oslavíme již v prostoru bez vnímatelných hranic," dodal.
Steinmeier ale přijel především jako propagátor německé kultury. V sobotu spolu se Schwarzenbergem navštíví Muzeum Karlova mostu, kde by zřejmě již za rok měla být expozice věnovaná pražské německé literatuře. Oba politici tam pojedou z Dřevíče, loveckého zámečku u Nižboru, kde český šéfdiplomat bydlí.
"Zatím nemáme zrekonstruované prostory naší kanceláře, takže ministrům ukážeme místnosti, kde budeme jednou působit," řekla Aktuálně.cz manažerka projektu Pražského literárního domu německy hovořících autorů Lucie Černohousová.
Muzeum by mělo propagovat nejen notoricky známého Franze Kafku, ale také například dílo Lenky Reinerové, nejznámější žijící české spisovatelky německého jazyka, s níž se Steinmeier v sobotu sejde na německé ambasádě.