Strany, které podporují španělskou vládu levicového premiéra Pedra Sáncheze, se shodly na zavedení zbraňového embarga proti Izraeli. Jejich zákonodárci podpořili zákon, který fakticky zakazuje nákupy a prodeje zbraní Izraeli a dalším státům podezřelým z páchání válečných zločinů, píší španělská média. Proti hlasovali zástupci pravicových opozičních stran.
Iniciativa zákonodárců z několika levicových stran upravuje zákon o o obchodování s vojenským materiálem z roku 2007. Novela zavádí automatický zákaz prodeje i nákupu vojenského materiálu a zbraní týkající se zemí, které u mezinárodních soudů uznávaných Španělskem čelí řízení kvůli podezření ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů.
Navrhovatelé změny zákona z krajně levicových stran Sumar a Podemos se nijak netají tím, že jejich iniciativa reaguje na dění v Pásmu Gazy a je namířena proti Izraeli, s nímž vede řízení Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu. Dlouho nebylo jasné, zda návrh změny zákona podpoří Sánchezovi socialisté a katalánská strana Junts. Nakonec v první čtení pro novelu hlasovali poslanci všech stran, které podporují vládu.
Novela zákona počítá s tím, že embargo zůstane v platnosti po celou dobu řízení u mezinárodního soudu a bude možné ho odvolat jen v případě, že se prokáže, že daný stát zločiny nespáchal. Novela počítá také se zabavením zbraní a vojenského materiálu převáženého do státu, proti kterému je zavedené embargo, z třetích zemí.
"Španělsko nekupuje zbraně z Izraele," uvedla v úterý ministryně obrany Margarita Roblesová. Podle stanice Cadena SER však není prohlášení zcela přesné. Španělsko vloni podepsalo kontrakt za 207 milionů eur (přes pět miliard korun) s izraelskou společností Rafael Advanced Defense System, která má dodat nové elektronické technologie španělským bojovým letounům. Některé španělské zbrojní firmy pak kupují klíčové součástky v Izraeli. Plnění těchto smluv by bylo pozastavené, pokud parlament zákon definitivně schválí a Izrael bude stále čelit řízení u ICJ.