Jeruzalém - Izraelský soud překvapivě osvobodil Avigdora Liebermana, jednoho z nejmocnějších politiků židovského státu.
Ten se tak nyní může vrátit do čela ministerstva zahraničí.
"Gratulují vám k jednomyslnému zproštění vin a jsem šťastný z vašeho návratu do izraelské vlády, abychom mohli společně pokračovat v práci pro dobro izraelského lidu," napsal mu premiér Benjamin Netanjahu.
Obžaloba Liebermana vinila z podvodu a překročení pravomocí, jehož se měl dopustit zásahem do rozdělování diplomatických postů, za což mu hrozily až čtyři roky vězení. Chyběly ovšem důkazy.
"Tato kapitola je za mnou," pronesl pětapadesátiletý politik před budovou soudu. "Soustředím se na nové výzvy, kterých je hodně," dodal lídr pravicové strany Jisra'el Bejtenu (Izrael, náš domov) podle serveru Haaretz a poděkoval za podporu rodině i svým stoupencům
Nevidím nic, neslyším nic
Kontroverze v čele diplomacie
Pro Avigdora Liebermana nebylo obvinění z podvodu zdaleka první tahanicí s justicí.
Jeden z nejkontroverznějších politiků roky čelí podezření, že od bohatých podnikatelů dostával miliony dolarů, které k němu putoval přes firmy, jež vedli příbuzní či přátelé. Vyšetřovatelé mu ale nikdy nic neprokázali.
Lieberman podle obžaloby zařídil dosazení bývalého velvyslance v Bělorusku - Zeeva Ben Aryeho - na post šéfa diplomatické mise v Lotyšsku. To vše jako "odměnu" za tajné informace, které se týkaly kriminálního vyšetřování, jemuž čelil.
Osvobození je překvapivé i proto, že Ben Arye se k činu přiznal. Rovněž Lieberman se netajil tím, že dostal obálku, která obsahovala detaily z vyšetřování. Prý ale nic takového nežádal a vše "spláchl do záchodu".
"Obžalovaný uvedený skutek neinicioval, informaci dostal překvapivě," píše se ve zdůvodnění osvobozujícího verdiktu.
A co mír s Palestinci?
Politik se tak vrátí do úřadu, který opustil loni v prosinci právě kvůli přípravě procesu. Soud byl ostatně důvodem, proč zůstával post šéfa izraelské diplomacie po lednových volbách neobsazený.
Je ovšem otázkou, nakolik Liebermanova účast v izraelském kabinetu ovlivní probíhající rozhovory mezi židovským státem a palestinskou samosprávou.
Bývalý moldavský vyhazovač (do Izraele přišel v roce 1978) je totiž známým odpůrcem mírového procesu. V minulosti například navrhoval překreslit hranice Izraele a část arabské Galileje poskytnout - i s jejími obyvateli - palestinskému státu.
Arabští poslanci ho neváhali kvůli jeho rasistické rétorice přirovnávat k zesnulému korutanskému hejtmanovi Jörgu Haiderovi či francouzskému nacionalistovi Jean-Marie Le Penovi.