Snědl dort a náhle zmizel. Dalajlama slaví 90, gratuloval mu i Richard Gere

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
před 9 hodinami
Obklopen stoupenci oslavil dalajlama v neděli své 90. narozeniny. Tibetský duchovní vůdce si je připomněl modlitbou za mír. Do severoindické Dharamsály, kde tento nositel Nobelovy ceny za mír sídlí, přicestoval také americký herec a dlouholetý protibetský aktivista Richard Gere.
Herec Richard Gere vedle tibetského duchovního vůdce, 14. dalajlamy, během oslav jeho 90. narozenin.
Herec Richard Gere vedle tibetského duchovního vůdce, 14. dalajlamy, během oslav jeho 90. narozenin. | Foto: Reuters

Své pozdravy poslali mimo jiné tři američtí exprezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton.

"Když se ohlédnu za svým životem, vidím, že jsem ho nepromarnil. Žiju svůj život ve službě ostatním cítícím bytostem," řekl podle agentury AP dalajlama před svými stoupenci, mezi nimiž byli také buddhističtí mniši a mnišky. Za prostého buddhistického mnicha se o něco dříve označil také samotný tibetský duchovní vůdce ve svém vzkazu, kde děkoval těm, kteří si jeho narozeniny připomínají.

"I když je důležité pracovat na materiálním rozvoji, je nezbytné zaměřit se na dosažení klidu mysli rozvíjením dobrého srdce a soucitem, nejen s blízkými a drahými, ale se všemi. Tím přispějete k tomu, aby byl svět lepším místem," uvedl dalajlama ve vzkazu na svém webu, kde přislíbil, že bude nadále prosazovat lidské hodnoty či náboženskou harmonii. "Děkuji, že jste využili příležitosti mých narozenin k rozvíjení klidu mysli a soucitu," dodal.

Agentura Reuters upozornila, že dalajlama asi po dvou hodinách narozeninové shromáždění náhle opustil poté, co snědl kousek svého narozeninového dortu. O něco dříve nejmenovaný zdroj agentuře řekl, že se duchovní vůdce necítil moc dobře.

Už nyní rekordman

Čtrnáctý dalajlama, který je už nyní nejdéle žijícím nejvýše postaveným představitelem tibetského buddhismu, o den dříve prohlásil, že by se rád dožil více než 130 let, čímž mezi svými následovníky vyvolal potlesk a jásot.

Dalajlama, občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl označen za reinkarnaci 13. dalajlamy. Vzdělal se v buddhismu a ve vědách. Když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny, bylo mu 15 let. Od neúspěšného povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 a útěku z Tibetu dalajlama žije v indické Dharamsále v podhůří Himálaje, kde také sídlí tibetská exilová vláda. Charismatický duchovní, známý jako 14. dalajlama, mezinárodně zpopularizoval buddhismus. V roce 1989 získal Nobelovu cenu za mír.

Dalajlama ve středu oznámil, že staletá tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Podle agentury AP tak ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena nebo člověk narozený mimo Tibet. Výběr nového duchovního vůdce bude mít na starost úřad dalajlamy. "Nikdo jiný nemá autoritu do této věci zasahovat," řekl dalajlama s narážkou na požadavek čínských úřadů, které chtějí mít právo kontrolovat a vetovat výběr nového tibetského vůdce.

Funkce dalajlamy se předává na základě buddhistického principu reinkarnace. Po smrti dalajlamy se tibetští duchovní snaží určit, do koho se předchozí dalajlama vtělil. Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Obvykle ho hledali na území Tibetu, který však nyní ovládá Čína. Peking, který vládne Tibetu od invaze v roce 1950, považuje dalajlamu za separatistu. Duchovní vůdce opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Dalajlamovi nyní k jeho 90. narozeninám poslali vzkazy kromě trojice bývalých amerických prezidentů také například současný indický premiér Naréndra Módí nebo americký ministr zahraničí Marco Rubio, podle kterého dalajlama inspiruje ztělesňováním poselství jednoty, míru a soucitu. "Podporujeme úsilí o zachování jedinečného jazykového, kulturního a náboženského dědictví Tibeťanů, včetně jejich možnosti svobodně si vybírat a uctívat náboženské vůdce bez zasahování." uvedl šéf americké diplomacie.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy