Slovinsko odkrývá masové hroby z 2. světové války

Marja Novaková (Reuters)
23. 10. 2007 8:15
Viníci masakrů souzeni nebudou. Chybějí důkazy

Lancovo - Po dvou hodinách kopání objevili dělníci na mýtině v lesích nedaleko slovinského Lancova tajný masový hrob z 2. světové války.

Nedaleko místa, kde byly nalezeny zbytky lidských kostí a oděvů, postával starší muž. Jméno sdělit nechtěl. Pouze vzpomínal na jedno ráno roku 1945, kdy jako šestnáctiletý zaslechl právě z těchto míst děsivý křik.

Vláda odhaluje válečná zvěrstva

Odhalení hrobu v Lancovu je pouze jedním z kroků slovinské vlády, která se snaží vypořádat s krvavými událostmi válečného období.

Do těchto dnů bylo na území Slovinska objeveno 540 podobných míst, v nichž leží více než sto tisíc zmrzačených těl.

Bosna: Deset tisíc mrtvých má jméno - ČTĚTE ZDE

"Vraždění, ke kterému zde docházelo, nemá v Evropě obdoby. Za dva měsíce po skončení války bylo zabito více lidí než za uplynulé čtyři válečné roky," potvrzujel historik Joze Dezman. "Srebrenica je v porovnání s tímto nevinný případ," dodal.

Mrtví vojáci - kolaboranti

V hrobech se nacházejí především těla vojáků, kteří kolaborovali s nacisty. Většina z nich byla zavražděna hluboko v lesích bez předchozího soudu. Stali se oběťmi msty jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita.

"K vraždám docházelo na území Slovinska, protože zde končila válka a právě sem se uchýlila řada uprchlíků," řekl Dezman.

O existenci hrobů se ví celá desetiletí, teprve nyní se ale slovinská vláda rozhodla přistoupit k jejich odhalení.
O existenci hrobů se ví celá desetiletí, teprve nyní se ale slovinská vláda rozhodla přistoupit k jejich odhalení. | Foto: Reuters

Viníci se hledají těžko

O existenci hrobů se ví celá desetiletí, teprve nyní se ale slovinská vláda rozhodla přistoupit k jejich odhalení.

Mitja Ferenc, který projektu velí, přisuzuje hlavní roli v tomto ohledu jugoslávské vládě, která nehodlala přiznat, k čemu během pár měsíců po válce opravdu došlo.

Celých padesát let tak nemohli pozůstalí navštívit hroby svých blízkých. Většina z nich neměla nejmenší tušení, kde se vlastně nacházejí. Řada těchto míst byla zavezena odpadky, zničena explozemi, zastavena komunistickou výstavbou.

Viníci válečných masakrů se hledají jen těžko. "Přestože se snažíme sbírat důkazy dál, uplynulo již mnoho let a řada z nich byla zničena," říká Dezman.

 

Například v roce 2005 byl obviněn z válečné genocidy bývalý slovinský komunistický vůdce Mitja Ribičič, ale právě kvůli nedostatku důkazů k soudnímu procesu nikdy nedošlo.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy