Cíl dopadu: Rusko. Kam až umí doletět západní rakety odpálené Ukrajinci

Martin Sluka Štefan Novák ČTK Martin Sluka, Štefan Novák, ČTK
včera
Prohlášení německého kancléře Friedricha Merze, že už "neexistují žádná omezení dosahu pro zbraně, které Ukrajina dostává, ať už od Britů, Francouzů, od nás a od Američanů také ne", vzbudilo v Rusku pozornost. Merz totiž zdůraznil, že Ukrajina se může bránit i útoky na vojenské cíle v Rusku. Aktuálně.cz přináší přehled západních raket a dronů, které mohou měnit pravidla hry nejen na frontě.
Foto: Aktuálně.cz

"Bránit se může jen ten, kdo může napadnout i vojenské základny, které leží na území agresora," řekl německý kancléř novinářům v Turku.

Kreml tato slova kritizoval jako nebezpečná. "Odporuje to ruským snahám o mírové urovnání konfliktu," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz ruská vojska před více než třemi lety napadla sousední zemi. "Rozhodnutí, pokud se skutečně stala, jsou naprosto v rozporu s našimi snahami o dosažení politického urovnání. Je to docela nebezpečné," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS.

Foto: Aktuálně.cz

Pondělní Merzův výrok je v rozporu s tím, co veřejně prohlašoval jeho předchůdce ve funkci. Sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz sice v roce 2024 povolil použití německých zbraní v ruském příhraničí k obraně ukrajinského Charkova, vyslovoval se ale proti plošnému zrušení omezení na použití západních zbraní proti ruskému území. Tvrdil, že je třeba dbát na to, aby se válka nezměnila v konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí.

Zde je výčet několika zbraní, kterými může ukrajinská armáda případně zasáhnout cíle daleko za frontovou linií, včetně těch hluboko v Rusku:

Taurus KEPD 350 je střela s plochou dráhou letu odpalovaná ze vzduchu, určená k preciznímu ničení vysoce chráněných cílů, jako jsou například bunkry nebo velitelská stanoviště. Hlavice typu Mephisto má hmotnost zhruba 480 kilogramů a je určená k průniku do zpevněných objektů. Taurus letí velmi nízko nad zemí, čímž se vyhýbá radarové detekci. Cena jednoho kusu se odhaduje okolo jednoho milionu dolarů. Vyvíjen je firmou Taurus Systems GmbH, což je společný německo-švédský podnik MBDA Deutschland a Saab Dynamics. Bývalý německý kancléř Scholz odmítal tyto střely Ukrajině dodat, Merz naznačil, že by Německo pod jeho vedením mohlo svůj postoj změnit.

Animace zbraňového projektu Taurus | Video: Reuters

ATACMS je balistická raketa krátkého doletu určená pro taktické použití ze země proti pozemním cílům. Vývoj i výrobu zajišťuje Lockheed Martin, hlavní dodavatel raketových systémů pro americkou armádu. Raketa měří na délku zhruba 4 metry a její hmotnost se pohybuje mezi 1300 až 1600 kg v závislosti na konkrétní verzi. Rychlost rakety činí 1500 m/s. Její dolet se pohybuje mezi 165 a 300 kilometry, v závislosti na typu rakety.

ATACMS má impozantní dolet. Video vysvětluje, co dokážou americké střely | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Defense TV

Storm Shadow je střela typu vzduch-země s vysokou přesností, navržená pro ničení silně opevněných a strategických cílů. Dolet její exportní verze činí 250 kilometrů, v plné verzi je však schopna dosáhnout až 560 kilometrů. Pohybuje se rychlostí 1000 km/h a jedná se tedy o podzvukovou raketu. Penetrační tandemová hlavice Broach váží přibližně 450 kilogramů. Pohybuje se velmi nízko nad zemí pro zvýšení obtížnosti zachycení radarem.

Střely s plochou dráhou letu Storm Shadow mají dolet až 250 kilometrů. | Video: Reuters

Dron UJ-26 Beaver byl představen v roce 2023, dnes je v sériové výrobě. Dolet se pohybuje v řádu tisíce kilometrů, unese okolo 20 kilo výbušniny. Tento typ se velice osvědčil. Má na kontě několik úderů na Moskvu. Je charakteristický svým kachním uspořádáním a lze ho snadno odlišit od ostatních strojů.

Dron A-22 je obvykle poháněn motorem o výkonu 80 až 100 koní a dosahuje cestovní rychlosti 160 km/h a maximální rychlosti 170 km/h s doletem přibližně 1100 kilometrů. Ačkoli je letoun A-22 určen pro civilní použití, jeho konstrukce a všestrannost z něj učinily atraktivního kandidáta na přestavbu, která by umožnila jeho použití v bojových operacích.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy