Moskva - Včerejší návštěva amerických vojenských expertů v Ázerbájdžánu, kde stojí Ruskem využívaný radar v Gabale, nenapomohla sblížení odlišných stanovisek Moskvy a Washingtonu k protiraketové obraně.
S odvoláním na zdroj z ruského ministerstva zahraničí to oznámila agetnura Itar-Tass.
"Vedli jsme s Američany dvě kola diskusí a nemohu říci, že by se naše názory sblížily. Další rozhovory se uskuteční až v říjnu," prohlásil náměstek ministra zahraničí Sergej Kisljak.
Ten dnes vstoupil z projevem v ruské Státní dumě, která by měla hlasovat o odstoupení Ruska od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě.
Američané poprvé v Gabale
Rusko je ostře proti stavbě protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice. Spojeným státům nabízí společné využívaní radaru v ázerbájdžánské Gabale.
Washington ale zatím tvrdí, že Gabala nemůže nahradit plánované projekty v Polsku a ČR.
Gabalu včera navštívilo deset specialistů z amerického ministerstva obrany.
Podle Rusů tento radar poskytuje lepší ochranu před útoky z oblastí, jako je Blízký Východ, Severní Afrika nebo Střední Asie. Dosah radaru je totiž 6000 kilometrů, což obsáhne například oblast Indie, Pákistánu nebo Číny.
Spor o povahu hrozeb
"Hlavním úkolem radaru v Gabale je reagovat na aktuální hrozby z jižního směru, které existují teď, ale ne na nějaké hypotetické hrozby někdy v roce 2025," uvedl generálmajor Alexandr Jakušin pro agenturu Reuters.
Ruská strana chce Američany ujistit, že toto zařízení je plně funkční a že návrh na společné využívání radaru myslí opravdu vážně, uvedl dále Jakušin.
Gabala byla postavena v roce 1985 ještě v době, kdy byl Ázerbájdžán součástí Sovětského svazu.