Rusko čelí obvinění z použití zakázané zbraně. Záludná látka má vojáky "vypudit" ven

Michaela Nováčková Michaela Nováčková
před 10 hodinami
Evropské tajné služby varují, že Rusko na Ukrajině stále častěji nasazuje chemické látky. Moskva obvinění odmítá, podobně jako Kyjev, který čelí protichůdným tvrzením. Použití chemických zbraní je podle mezinárodního práva považováno za vážný zločin – v minulosti s ním byly spojovány režimy Saddáma Husajna či Bašára Asada.
Ukrajinští vojáci v zákopu v Charkovské oblasti.
Ukrajinští vojáci v zákopu v Charkovské oblasti. | Foto: Reuters

Nizozemská vojenská rozvědka a její německý protějšek zveřejnily v pátek společné prohlášení, podle kterého má ruská armáda na Ukrajině stále častěji používat chemické látky. Nejčastěji má jít o chloropikrin - toxickou dusivou látku nasazenou už během první světové války - a o CS plyn, známý spíše jako slzný plyn. Cílem těchto útoků je podle zprávy donutit ukrajinské vojáky opustit zákopy a vystavit se palbě. Údajně jsou tyto látky shazovány pomocí dronů.

"Zaznamenali jsme tisíce případů nasazení chemických látek ze strany ruské armády. Nejde o nahodilé útoky, ale o součást širšího vojenského programu," uvedl Peter Reesink, ředitel nizozemské vojenské rozvědky. Dodal, že opakované používání těchto látek vytváří "normalizační efekt", který by mohl otevřít dveře k ještě nebezpečnějším zbraním.

Rusko obvinění odmítá

Podle nizozemského ministra obrany Rubena Brekelmanse jde o "znepokojivý vývoj", který vyžaduje tvrdší sankce vůči Moskvě. Ve vyjádření pro agenturu Reuters také upozornil, že zaznamenané případy představují "vážné porušení" úmluvy o zákazu chemických zbraní. Tu Rusko - stejně jako Ukrajina - podepsalo, a tedy se zavázalo k nepoužívání těchto prostředků.

Ruské ministerstvo zahraničí mezitím v reakci na zprávy obvinilo Ukrajinu z toho, že sama na východě země skladuje chemické látky, včetně chloropikrinu. Mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zatím žádné oficiální šetření nezahájila, protože k němu potřebuje souhlas členských států. Obě strany se navzájem obviňují, avšak OPCW uvedla, že dosavadní důkazy nejsou dostatečně průkazné.

Podle ukrajinských úřadů si útoky chemickými látkami vyžádaly nejméně tři oběti a více než 2500 osob hlásilo symptomy související s jejich účinky. Pokud by se použití zakázaných chemických zbraní skutečně potvrdilo, mohlo by jít o válečný zločin podle mezinárodního práva.

Nasazení chemických zbraní je zakázáno od roku 1925, kdy Ženevský protokol reagoval na zkušenosti z první světové války. V roce 1992 byla zákaz rozšířen i na vývoj, skladování a distribuci těchto zbraní. Chloropikrin i CS plyn spadají do seznamu látek zakázaných pro vojenské použití.

Použití chemických zbraní v minulosti

V moderní historii byly chemické zbraně použity například během irácko-íránské války v 80. letech, kdy irácký diktátor Saddám Husajn nasadil yperit proti íránským jednotkám i civilistům. V roce 2013 pak režim syrského prezidenta Bašára Asada použil nervový plyn sarin při útoku na předměstí Damašku. Oba případy vyvolaly mezinárodní pobouření, ale k přímému zásahu mezinárodního společenství tehdy nedošlo.

Použití chemických zbraní Ruskem na Ukrajině by mohlo výrazně zkomplikovat diplomatické vztahy. Nizozemský ministr Brekelmans vyzval k tomu, aby Rusko bylo vyloučeno z Výkonné rady OPCW a aby byly zpřísněny mezinárodní sankce. Zároveň apeloval na nutnost pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, protože "snížení prahu pro použití těchto zbraní je nebezpečné nejen pro Ukrajinu, ale pro celý svět".

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy