Rijád hostí jednání USA s Ruskem. Dorazí Putinův klíčový člověk i politický jestřáb

Jiří Fantík Jiří Fantík
18. 2. 2025 7:21
V saúdskoarabském Rijádu v úterý proběhne jednání mezi Ruskem a Spojenými státy. Kdo jsou klíčoví aktéři setkání, které se bude týkat války na Ukrajině? Na jedné straně stojí trojice reprezentující "zachránce" USA a na druhé jejich dva oponenti zastupující "agresora" Rusko.

USA v Rijádu zastoupí ministr zahraničí USA Marco Rubio, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a zvláštní vyslanec Steve Witkoff. V Saúdské Arábii budou řešit přípravy jednání o ukončení ruské války na Ukrajině.  

USA zřejmě chtějí nejprve jednat samostatně s Ruskem, poté s Ukrajinou a následně vést společné rozhovory. Saúdská Arábie byla vybrána jako vhodné místo pro jednání, protože má dobré vztahy jak s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, tak s Ruskem.

Ukrajina pozvánku do Rijádu nedostala. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského uvedl, že je nebezpečné hovořit s nepřáteli dříve než se spojenci a že je třeba, aby Ukrajina, USA a Evropa zaujaly společné stanovisko před jakýmikoli jednáními s Putinem.

Za Rusko by měli v Rijádu být ministr zahraničí Sergej Lavrov a   zahraničněpolitický poradce prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov. V pondělí to oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Foto: Aktuálně.cz

Sergej Lavrov

Lavrov, ruský diplomat a politik, od roku 2004 zastává funkci ministra zahraničních věcí Ruské federace. Patří mezi nejdéle sloužící ministry zahraničí na světě a je jedním z klíčových představitelů ruské zahraniční politiky.

Lavrov zahájil svou kariéru v 70. letech jako diplomat v rámci sovětské mise na Srí Lance. Později působil v různých funkcích na ministerstvu zahraničních věcí SSSR i Ruska. V letech 1994 až 2004 zastával post stálého zástupce Ruska při OSN, kde se podílel na důležitých mezinárodních jednáních, včetně těch souvisejících s krizemi v Jugoslávii či Iráku. V roce 2004 ho prezident Vladimir Putin jmenoval ministrem zahraničí. Od té doby se Lavrov stal jedním z hlavních architektů ruské zahraniční politiky, zejména v otázkách vztahů se Západem, Blízkým východem, Čínou a bývalými sovětskými státy.

Lavrov se podílel na formulaci ruské reakce na řadu mezinárodních krizí. Byl klíčovou postavou během ruské anexe Krymu v roce 2014 a následného konfliktu s Ukrajinou. Také hrál významnou roli při obhajobě ruské vojenské intervence v Sýrii a podporoval tamní režim Bašára Asada.

Po invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022 se stal hlavním tvůrcem a obhájcem ruských narativů na mezinárodní scéně. Opakovaně kritizoval Západ za podporu Ukrajiny a tvrdil, že NATO a USA ohrožují ruskou bezpečnost. Kvůli své roli ve válce figuruje na sankčním seznamu EU, USA a dalších států.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy