Rebelové bojují na více frontách. Dezertujte, vybízejí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 8. 2012 16:38
Syrská svobodná armáda se stáhla z Aleppa. Útočí ale na více místech současně jinde
Satelitní snímky bojů v Aleppu.
Satelitní snímky bojů v Aleppu. | Foto: Reuters

Aleppo - Syrští povstalci se reorganizují, aby se pokusili znovu dobýt čtvrť Salahaddín ve městě Aleppo. Vládní jednotky ale tento jejich pokus znesnadňují bombardováním dalších částí města, kde povstalci drží pozice. Oznámila to agentura AFP.

Boje mezi silami prezidenta Bašára Asada a opozičními oddíly se odehrávají také na okraji syrské metropole Damašku, kde armáda znovu nasadila dělostřelectvo.

Vojenské zdroje podle agentury AP tvrdí, že povstalci byli z metropole vytlačeni po několikatýdenních bojích z minulého měsíce. Povstalci ale provádějí neustálé nárazové útoky a jsou stále aktivní na damašských předměstích.

V Aleppu povstalecké oddíly dále odolávají armádní ofenzivě, nicméně upozorňují, že jim dochází munice.

Dezerce

Syrská opozice se také drží strategie podněcování k dezerci příslušníků Asadova režimu. Povstalci zároveň pokračují v ozbrojeném boji s cílem dosáhnout jeho pádu. Snaží se o co největší rozptýlení vládních sil otvíráním co nejvíce bojových front.

"Syrská svobodná armáda (FSA) zavedla strategii spočívající v tom, zbavit nepřítele jeho kádrů prostřednictvím dezerce a oslabit ho gerilovou válkou vojensky," vysvětlil Rijád Kahvadží z dubajského centra pro vojenské studie Inegma.

Mluvčí Syrské svobodné armády (FSA) Kásim Saadaddín upozornil, že FSA poté, co se k opozici připojil premiér Rijád Hidžáb, "dostala četné žádosti od vysokých důstojníků a dalších vysoce postavených činitelů, kteří nás žádají, abychom jim pomohli utéci". Hidžáb po svém oznámení a odchodu z vlády odjel s pomocí FSA do Jordánska.

Do konce roku

Organizování útěku funkcionářů či důstojníků je ale podle odborníků složitá záležitost, která vyžaduje síť informátorů i "převaděčů", stejně jako skutečně utajených a důvěryhodných prostředků. Ještě složitější je zorganizovat útěk jejich rodin, uvedl Jeffrey White z washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku.

Podle AFP Saúdská Arábie, Kuvajt a Katar vytvořily v květnu fond 15 miliard dolarů právě za účelem podnítit dezerce členů režimu. Chtějí, aby režim padl nejpozději do konce letošního roku, zdůraznil nejmenovaný arabský diplomat.

Opozice přiznává, že Katar, Saúdská Arábie a Libye povstalcům dodávají zbraně. Ale "kdybychom měli zbraně kvalitní, už bychom zemi osvobodili," řekl Saadaddín.

Kromě Damašku a Aleppa se těžké boje odehrávají také v provinciích Idlíb na severozápadě země, v Dará na jihu i v Dajr az-Zauru na východě. Terčem útoků jsou zejména armádní konvoje, bezpečnostní síly naopak stavějí zátarasy.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy