Los Angeles - Inzerují v novinách a na internetu. Novým pacientům dokonce poskytují vzorky zdarma. Řeč je o kalifornských lékařích, kteří již deset let předepisují marihuanu pro lékařské účely.
Najít v Kalifornii prodejce marihuany je stejně snadné, jako trefit do nejbližšího Starbucksu pro kávu.
Razie federální vlády však stále častěji situaci lékařů a lékárníků komplikují. Deset let po legalizaci prodeje se zvedla proti užívání marihuany vlna odporu.
Vše probíhá legálně
"Nemůžeme se na postup vlády připravit," tvrdí manažer jedné z lékáren, který si nepřál být jmenován. "Děláme vše naprosto legálně, federální vláda nás přesto kritizuje, že množství marihuany vydané na lékařské účely roste."

Drogy na Aktuálně.cz
- Berou lidé drogy z nudy?
Podle jeho slov má jeho lékárna stovky zákazníků. Nejstaršímu z nich je 67 a již 17 let je pozitivní na HIV. Jen díky marihuaně dokáže překonat bolest, žaludeční problémy a psychické problémy.
Federální vláda ale argumentuje: Léky belgické firmy Solvay mají stejné účinky jako marihuana, a prodej této drogy je tak zbytečný.
Americké ministerstvo spravedlnosti považuje držení jakéhokoliv množství marihuany za nelegální. Deset amerických států přesto povoluje její prodej pro lékařské účely.
Vláda zatýká a zabavuje
Kroky vlády jsou stále agresivnější. Jen za posledních několik dní provedla razie v deseti lékárnách v Los Angeles, zatkla pět osob a zabavila 240 kilogramů marihuany.
"Vyšetřování pokračuje," potvrdila jedna z úřednic, Sarah Pullenová. "Každý, kdo prodává drogy, porušuje federální zákon."
Kalifornie byla prvním státem, který prodej marihuany pro těžce nemocné povolil. Psal se rok 2006. Nyní je podle Chrise Hermese z asociace Američané pro svobodný přístup jen v Kalifornii 200 tisíc osob užívajících marihuanu legálně.
Pouhých pár dní po zátahu odsouhlasila městská rada roční moratorium na otevírání nových lékáren. Federální úřady však vyzvala k ukončení útoků. Někteří z radních si přesto myslí, že počet klinik nabízejících prodej marihuany příliš rychle roste a potřebuje regulaci.
Lékaři se však brání. Prohlídky jsou pečlivé a řada lékařů odmítá více než polovinu žádostí. Pokud by trend nastolený vládou pokračoval, hrozí podle lékárníků návrat v ilegálnímu prodeji na ulicích .