Přesně před 25 lety vyhrál Vladimir Putin své první volby. Někdejší příslušník tajné služby KGB a vystudovaný právník z Petrohradu o sobě mluví jako o „dítěti ulice“. Za svého nástupce si jej na konci 90. let vybral Boris Jelcin. Původně mu ústava dovolovala stát v čele země jen osm let, Putin ji změnil. A tak i po čtvrtstoletí stále vítá zahraniční státníky, byť se jejich počet výrazně omezil.
Putin pozval Macrona k šestimetrovému stolu, držel si odstup
Francouzský prezident Macron (2017- doposud) na počátku svého mandátu zdůrazňoval potřebu vést s Putinem přímý dialog, aby se pokusil zmírnit napětí mezi Evropou a Ruskem. Při Putinově první návštěvě Paříže v roce 2017 se však Macron nebál jasně a otevřeně kritizovat Rusko za porušování lidských práv, pronásledování novinářů a hovořil také o ruském vměšování do evropských voleb.
K zajímavým momentům patří schůzka z roku 2022 v Moskvě, která se stala internetovým fenoménem, a to díky ikonickému šestimetrovému stolu, za jehož opačné konce oba státníci usedli. Putin si tehdy držel od Macrona značný odstup, údajně kvůli proticovidovým opatřením, média ironicky interpretovala scénu jako symbol velkého diplomatického odstupu mezi Evropou a Ruskem. Macron se v této době pokoušel vyjednávat s Putinem a snažil se odvrátit válku na Ukrajině, jenomže Putin jeho snahy odmítal.
Macron byl jedním z mála evropských politiků, kteří s Putinem pravidelně komunikovali i během ruské invaze na Ukrajinu, jež vypukla v únoru 2022. Jejich telefonáty ukázaly - soudě podle toho, co bylo publikováno v médiích - neobvyklou dynamiku vztahu. Putin vůči Macronovi vystupoval chladně a odmítavě, zatímco Macron ho vytrvale a trpělivě tlačil k mírovému řešení. Přestože Macronovy snahy nebyly úspěšné, ukázaly jeho ambici hrát v evropské diplomacii roli přímého vyjednavače s Putinem i v těch nejvypjatějších momentech.