Nenahraditelné raketomety i bojová vozidla. O tyto zbraně Ukrajinci mohou přijít

Luboš Jirsa Luboš Jirsa
4. 3. 2025 14:27
Donald Trump v noci na úterý rozhodl o dočasném pozastavení veškeré vojenské pomoci Ukrajině. Američané přitom Kyjevu poskytovali zásadní techniku, která měla vliv na průběh bojů. Mnoho věcí mají Ukrajinci ještě na skladě, podle některých expertů můžou adekvátně bojovat dále po dobu minimálně několika měsíců. Poté však může nastat problém. Aktuálně.cz přináší přehled klíčového amerického vybavení.

"Nejmocnější páka, kterou Trump na Ukrajinu má, je vyhrožovat nedodáním zbraní. Máme podle mého názoru šest měsíců, než bychom skutečně začali pociťovat jejich nedostatek v první linii," říkal ještě před několika dny pro list Politico bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Jako by již tušil, že Trump vojenskou pomoc dočasně pozastaví. 

Ukrajinci mají výhodu, že hodně americké pomoci stihli navézt ještě před nástupem současné administrativy do Bílého domu. Postupem času, pokud se situaci nepodaří vyřešit, se však můžou dostat do problémů, jelikož Evropa některých částí vojenské výbavy nevyrábí dostatek, případně ji vůbec nemá. 

Z hlediska čistě vojenské pomoci poskytl Washington podle amerického ministerstva zahraničí od začátku ruské invaze v únoru 2022 Ukrajině vybavení v hodnotě 65,9 miliardy dolarů (zhruba 1,6 bilionu korun). 

Stinger
Stinger | Foto: Reuters

Protiletadlové střely Stinger

Střely Stinger jsou odpalovány z ručního odpalovacího zařízení, které zpravidla obsluhuje jeden operátor. Komplet lze umístit také na vozidla nebo vrtulníky. Od začátku ruské invaze Kyjev obdržel od USA více než 3000 kusů.

Stingery se používají k ničení celé řady vzdušných cílů, od malých bezpilotních letounů přes vrtulníky až k nízko letícím proudovým letounům. Vyrábí je firma Raytheon v USA a v licenci firma EADS v Německu. Výpadek z americké strany by tak v tomto případě zničující být nemusel. 

 

Právě se děje

Další zprávy