Varšava - Veřejnoprávní polská televize, polský rozhlas a Národní rada pro rozhlas a televizi vytvořily krizový štáb. Zareagovaly tak na klesající příjmy z koncesionářských poplatků.
Polský ústavní soud totiž dal souhlas s rozšířením seznamu osob, které jsou osvobozeni od koncesionářských poplatků. Osvobození od poplatku, který se pohybuje ve výši 186,7 zlotého ročně, se týká důchodců s nízkými příjmy a invalidních a nezaměstnaných občanů.
Pro polská veřejnoprávní média to znamená, že až zákon vstoupí v platnost, dostanou místo loňských 600 milionů zlatotých přibližně o 87 milionů méně.
Podle odhadů polské Národní rady pro rozhlas a televizi poklesnou příjmy médií v příštím roce ještě více. Předpovídá, že veřejnoprávní televizi se sníží asi na 120 milionů, rozhlasu na 130 milionů a regionálním redakcím rozhlasu dohromady přibližně na 140 milionů zlotých.
Podle vedení veřejnoprávních médií je pokles příjmů tak drastický, že budou muset svou tvorbu omezit na minimum. Ředitel polského rozhlasu Jaroslaw Hasiński se dokonce nechal slyšet, že ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu budou muset pouštět méně mluveného slova a více muziky.
I v České republice se v současnosti řeší, jak budou poplatky za rozhlas a televizi vypadat. Návrh ODS na zrušení koncesionářských poplatků vrátil senát zpět výborům, aby ho doplnily a znovu projednaly.
Senátor za ODS Richard Svoboda navrhl do budoucna financovat česká veřejnoprávní média ze státního rozpočtu příspěvkem ve výši 7,8 miliardy korun. To ale Česká televize i Český rozhlas odmítají, protože se bojí, že by mohly ztratit svou nezávislost na státu.