Po náletu na klášter v Barmě zemřelo 23 lidí, kteří se ukrývali před boji

ČTK ČTK
před 5 hodinami
Po leteckém útoku na klášter ve střední Barmě dnes zemřelo 23 lidí, kteří se ukrývali kvůli střetům mezi vládnoucí juntou a povstalci. Informovala o tom agentura Reuters. Svědci nálet připisují barmské armádě, která před čtyřmi lety provedla puč a v zemi vyvolala občanskou válku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Vondra

Nálet zasáhl ráno místního času klášter ve vesnici Lintalu, která je v Sakainské oblasti nedaleko Mandalaje. V objektu se v tu dobu nacházelo asi 200 lidí, kteří museli opustit své nedaleké domovy kvůli bojům mezi barmskou armádou a prodemokratickými silami spravujícími části této oblasti.

"V rámci probíhajících záchranných prací a pomoci evakuujeme ty, kteří potřebují okamžitou lékařskou pomoc," řekl muž žijící nedaleko kláštera.

Dva svědci z místa činu nálet přisoudili členům vládnoucí vojenské junty, což agentura nemohla bezprostředně potvrdit. Na žádosti Reuters o komentář zatím nereagoval ani mluvčí armády, ani barmské opoziční strany Vláda národní jednoty (NUG).

Vrchní velitel barmské armády Aun Hlain se chopil moci v únoru 2021, kdy vojáci svrhli demokraticky zvolenou vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Hlain čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, mimo jiné za nucené deportace a brutální represe vůči menšinové komunitě Rohingů. Nevládní organizace tvrdí, že od násilného převzetí moci v zemi zemřelo přes 6700 lidí a bylo zatčeno více než 29.000 osob. Proti juntě bojuje nejméně deset ozbrojených etnických skupin.

Zemi 28. března zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 7,7 stupňů; nejméně 3725 lidí přitom přišlo o život a dalších 5000 bylo zraněno. Junta v této souvislosti uzavřela s povstalci dočasné příměří, aby umožnila poskytování humanitární pomoci a obnovu země, stále ale pokračuje v leteckých i dělostřeleckých útocích na oblasti kontrolované povstalci.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy