Periskop: Spolu proti Orbánovi, mobilizuje se opozice

Michal Žák Zahraničí Kateřina Vítková Michal Žák, Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 14. 1. 2014 16:10
Úterý 14. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Pokus o sesazení Orbána

Maďarské opoziční, převážně levicové strany se dohodly, že do dubnových voleb půjdou se společnou kandidátkou. Cílem je dostat od kormidla moci populárního premiéra Viktora Orbána a jeho konzervativní stranu Fidesz. Předvolební průzkumy nicméně nedávají opozici velké šance.

Společnou kandidátku podle informací agentury MTI povede předseda socialistů Attila Mesterházy, následovaný bývalým nestranickým premiérem a vůdcem uskupení Spolu 2014 Gordonem Bajnaiem. Trojkou bude další expremiér a vůdce Demokratické koalice Ferenc Gyurcsány.

Bloomberg v čele Pentagonu?

Když bývalý americký ministr obrany Robert Gates před svým odchodem z čela Pentagonu zvažoval, komu předá jeden z klíčových resortů, na vlastní seznam kandidátů si poměrně překvapivě zapsal i jméno mediálního magnáta a exstarosty New Yorku Michaela Bloomberga.

S odkazem na Gatesovy memoáry to uvedl server Yahoo News. Bližší vysvětlení Gates, který post ministra obrany zastával v administrativě George Bushe i jeho nástupce Baracka Obamy, na adresu Bloombergových kvalit neuvedl.

Prioritním kandidátem byl pro Gatese tehdejší šéf CIA Leon Panetta, který pak místo skutečně získal. Na krátký seznam možných jmen se dostali i Colin Powell a Hillary Clintonová.

Kritizovat Kreml se nevyplácí

Status? Nežádoucí! Právě tak se ruské úřady vypořádaly s americkým novinářem Davidem Satterem. Dlouhodobému kritikovi režimu prezidenta Vladimira Putina nebylo obnoveno vízum, navíc má na pět let zakázán vstup do země.

Ministerstvo zahraničí se odvolává na soud z 29. listopadu, podle něhož Satter porušil přistěhovalecké zákony. Provinění? O dlouhodobější vízum měl požádat "neprodleně" po vjezdu do Ruska 21. listopadu, ale učinil tak až 26. listopadu, čili pět dnů pobýval v zemi "nezákonně".

"Řekli mi, že má přítomnost v Rusku není žádoucí z hlediska bezpečnostních služeb. Žádný jiný důvod nesdělili," posteskl si někdejší zpravodaj The Wall Street Journal či Financial Times a rovněž autor tří knih o SSSR a Rusku.

Smrtící SMS

Do kina se chodí dívat na filmy, nikoliv esemeskovat. Právě psaní textových zpráv během promítání se v kině na Floridě stalo osudným jistému Američanovi.

Pohádal se s ním 71letý policista na penzi, jehož mužův svítící mobil obtěžoval. Když nepomohla domluva, došlo na střelbu. Neukázněný divák zemřel, jeho manželka byla postřelena.

To vše během upoutávek na snímek Lonely Survivor, jenž se v českých kinech objeví pod názvem Na život a na smrt.

Teta Livia

Česká velvyslankyně v Bratislavě Livia Klausová až dosud žila jen pro svého manžela a byla doplňkem jeho kontroverzní kariéry.

Tak hodnotí slovenský deník SME někdejší českou první dámu. "Je jedno, akú novú funkciu získala, ona stále vykonáva tú starú a jedinú, čo jej naozaj sedela: funkciu pani Klausovej," nebere si servítek komentátor Peter Morvay.

Po Mursím Sísí?

Egypťané hlasují ve dvoudenním referendu o nové ústavě. Ta má nahradit zákon, jejž v roce 2012 prosadili muslimští konzervativci.

Pokud norma projde, budou následovat prezidentské volby. S největší pravděpodobností by v nich kandidoval i generál Abdal Fattáh Sísí, tedy muž, jenž loni začátkem července sesadil Muhammada Mursího, jenž vzešel z Muslimského bratrstva.

Číňanům čínské

Čínské zboží zaplavuje celý svět. Ovšem armáda nejlidnatější země planety nebude moci napříště používat auta zahraniční provenience.

Prezident Si Ťin-pching totiž nařídil, aby při koupi vozidel vybírala jen domácí značky. Už loni bylo zapovězeno používat vojenské státní poznávací značky na luxusních vozidlech z ciziny.

Pan Megaupload do parlamentu?

Zakladatel Megauploadu, dnes již neexistujícího serveru pro sdílení dat, chce na Novém Zélandu založit politickou stranu, která by se dostala do tamního parlamentu.

Devětatřicetiletý podnikatel původem z Německa ale sám kandidovat nebude. I tak by jeho partaj mohla výsledky zamíchat.

Kritizovat Putina se nevyplácí

Status? Nežádoucí! Právě tak se ruské úřady vypořádaly s americkým novinářem Davidem Satterem, který měl tu troufalost kritizovat režim prezidenta Vladimira Putina. Aby jeho "prohřešků" nebylo málo, informoval rovněž o demonstracích v centru ukrajinského Kyjeva.

"Řekli mi, že má přítomnost v Rusku není žádoucí z hlediska bezpečnostních služeb. Žádný jiný důvod nesdělili,"
posteskl si někdejší zpravodaj The Wall Street Journal či Financial Times a autor tří knih o SSSR a Rusku.

Všechny věci má v bytě v Moskvě, ale do země se kvůli neexistujícímu vízu nemůže vrátit. To vše nedlouho před olympiádou v Soči.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy