Odolné bakterie zabijí v roce 2050 víc lidí než rakovina

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 12. 2014 16:20
Antibiotika přestávají fungovat. Pokud se situace nezačne okamžitě řešit, lidstvu hrozí, že se vrátí o století zpět.
Foto: Reuters

Londýn - Zlatá éra antibiotik skončila.

Bakterie se kdysi zdánlivě zázračným lékům přizpůsobily a donedávna dobře léčitelné infekce znovu představují smrtelné nebezpečí.

A situace je čím dál vážnější.

Pokud se situace nezačne okamžitě řešit, stanou se rezistentní bakterie do roku 2050 celosvětově větším zabijákem, než je v současnosti rakovina.

Vyjádřeno v číslech: ročně zemře 10 milionů lidí a světovou ekonomiku čeká propad o 2,5 až 3 procenta, což představuje zhruba 100 bilionů dolarů.

Podle odborné studie Review of Antimcrobial Reistence, kterou nechal vypracovat britský premiér David Cameron, musí mezinárodní společenství na hrozbu neprodleně zareagovat.

Problém je v tom, že medicína v současné době nemá v rukou účinnou zbraň. S rezistentními bakteriemi si jednoduše neví rady.

Největší hrozbu představují zmutované bakterie tuberkulózy, malárie a Escherichii coli. Odborníci dokonce varují, že jde o vážnější problém než globální oteplování.

Bakterie zabijí každého čtvrtého

Jen v Evropě a Spojených státech zabijí super odolné bakterie každý rok 50 000 lidí. Pokud vše půjde dál tímto tempem, do roku 2050 bude toto číslo desetinásobně vyšší.

V ostatních částech světa je situace ještě horší. "Například v Nigérii budou (podle matematických modelů - pozn. red.) do roku 2050 rezistentní bakterie stát za každým čtvrtým úmrtím a v Indii odolné mikroorganismy zabijí dva miliony lidí ročně," konstatuje hlavní autor zprávy Jim O'Neill.

Kterak si po pracovišti roznášíme bakterie.
Kterak si po pracovišti roznášíme bakterie. | Video: YouTube

Nejde totiž jen o primární, ale také o oportunitní infekce, které na lidský organismus útočí v případě oslabení, například při rekonvalescenci po operaci, úrazu, chemoterapii či radioterapii.

Pokud medicína o antibiotika přijde, bude to znamenat, že se vrátí téměř o století zpět.

Autoři zprávy doporučují okamžitě omezit předepisování antibiotik, která jsou často nasazována zbytečně, například při obyčejné viróze, a masivně investovat do vývoje léků nové generace.

"Pokud teď hned něco neuděláme, vrátíme se do temných dob lékařství," bije na poplach britský ministerský předseda Cameron.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy