Obyčejný den v roce 2050. Sny zůstávají

Zdeněk Mihalco
12. 8. 2006 11:00
O budoucnosti lidstva nepíší pouze autoři sci-fi literatury. Zabývají se jí i výzkumné týmy na univerzitách po celém světě.
Foto: raph.com

Jak by podle vědců mohl vypadat obyčejný den obyčejného člověka v roce 2050? Možná takto:

Země je protkaná rychlodráhami a dálnicemi. Lesy a louky obhání plot. Na polích, v moři a továrnách pracují roboti. Lidé se živí a žijí zábavou.

Slunce mi otevře oči. Okenice pustily paprsky do bytu, centrální počítač spustí hudbu. K snídani kuchyň připraví ovocnou šťávu a celozrnnou bagetku. Mikrovlnka ji automaticky rozehřeje, lednice objedná potraviny, kterých je nedostatek. Myčka nádobí umyje, utře a uloží.

Podobné stroje už společnosti ve světě vyvíjejí. Samsung předvedl mikrovlnnou troubu připojenou k internetu. Existují i lednice, které kontrolují zásoby potravin. Pračky v budoucnu nebudou potřebovat vodu.

Byt zkrášlí trojrozměrné obrazy. Vše bude čisté. Chod domácnosti zajistí počítač.

Pracovat dnes nemusím. Je pátek, víkend začíná. Město se vylidňuje. Jdu na kontrolu ke svému lékaři. Stoupnu si před přístroj, který odhaluje špatnou funkci organismu. Lékař vidí na obrazovce trojrozměrně celé tělo. Pak zamířím do vedlejších dveří na pravidelné sezení k psychologovi.

Rozvoj nanotechnologií se stane vědeckou revolucí srovnatelnou s počátkem využívání páry nebo elektřiny. Mezi největší přínosy miniaturních strojů bude patřit použití v medicíně. Armády nanorobotů budou chránit a opravovat buňky lidského těla.
Rozvoj nanotechnologií se stane vědeckou revolucí srovnatelnou s počátkem využívání páry nebo elektřiny. Mezi největší přínosy miniaturních strojů bude patřit použití v medicíně. Armády nanorobotů budou chránit a opravovat buňky lidského těla. | Foto: bytesector.com

Naše tělesné schránky ochrání takzvaní nanoroboti. Tisíce přístrojů neuvěřitelně malých rozměrů budou hlídkovat ve všech tkáních, v každé buňce. Pokud dojde k jejímu porušení, přístroj to zaznamená, a dokonce bude moci i sám poškozenou buňku opravit. Lékař zkontroluje, jestli všichni nanoroboti pracují správně.

Záněty či rakovina se stanou chorobami minulosti. Díky nanorobotům a dalším pokrokům v medicíně, genetice a také zdravému stravování se prodlouží průměrný věk ve vyspělých zemích. Lidé budou běžně slavit 100. narozeniny.

V chudých zemích se bude lékařská péče zlepšovat pomalu. Velká část léků bude falešných a tedy neúčinných, kvalitní léky budou pro většinu chudých příliš drahé a nedostupné. 

Objeví se nové nemoci, proti kterým vědci budou hledat léky. Ve vyspělých zemích vzroste počet psychických poruch. K psychologovi budou chodit všichni.

Doprava je přesná, tichá a pohodlná. Vlastní auto nepotřebuji. Autobusem dorazím do své oblíbené restaurace. Mají tady stovky jídel z ryb a mořských plodů.

Vlaky budou v následujících letech dosahovat stále vyšších rychlostí a za několik desítek let přesáhnou rychlost 1000 km/h.
Vlaky budou v následujících letech dosahovat stále vyšších rychlostí a za několik desítek let přesáhnou rychlost 1000 km/h. | Foto: railway-technology.com

Dopravní prostředky bez řidičů ovládne automat. Na výstavě EXPO v Japonsku už výrobci představili první autobusy, které neřídí člověk. V některých zemích ekonomicky vyspělého světa už v současné době jezdí vlaky a metro bez řidiče.

Vlaky budou svištět po magnetickém polštáři rychlostí přes 1000 km/h. Transatlantický tunel propojí Evropu a Ameriku.

Ekologická doprava se obejde bez ropy. Potomci začnou využívat vodík a solární energii.

K obědu zeleninový salát s račím a krabím masem. Babička by si pomyslela, že je to jídlo bez chuti a bez zápachu. Nemastné, neslané, nesladké. Zaplatím kartou, minci z roku 2006 mám u sebe jen pro štěstí.

Už v blízké budoucnosti dojde k velkému rozmachu zdravé výživy. Bát se nebudeme ani potravin, které jsou v současnosti nezdravé. V továrnách je totiž roboti chemicky upraví. Oběd v roce 2050 bude léčit. Geneticky upravená strava bez karcinomů, bez cholesterolu, bez těžkých kovů.

Videotelefonem zavolám partnerovi. Je na služební cestě v Indii. Pracuje v turistickém průmyslu. Stará se o Čechy v turistickém ghettu u Bengálského zálivu.  

Chudoba ze světa nevymizí. Naopak lidí, kteří budou trpět nedostatkem potravin a vody, přibude. Na okraji světového zájmu zůstane Afrika.
Chudoba ze světa nevymizí. Naopak lidí, kteří budou trpět nedostatkem potravin a vody, přibude. Na okraji světového zájmu zůstane Afrika. | Foto: UNICEF/ Roger LeMOyne

Jihovýchodní a jižní Asie zůstane nejlidnatější částí světa. Podle dokumentu OSN The Millenium Project bude v roce 2050 žít na planetě 9 miliard lidí. V Evropě bude populace stagnovat nebo mírně růst, zejména díky přistěhovalcům. Vlády evropských zemí se však začnou migraci tvrdě bránit.

Kulturní globalizace bude pokračovat. Národy si však přesto zachovají jazyk a vlastní tradice.

Celosvětový mír nenastane. Armády nebudou válčit o nerostné bohatství, ale o vodu. Obrovské problémy s nedostatkem vody čekají obyvatele Mauretánie, Mali, Somálska, Jemenu nebo Nigeru.

Dnes chudé části světa nezbohatnou. Procento lidí žijících pod hranicí chudoby se proti současnosti zvýší. Populace se nejvíce rozroste v nejméně ekonomicky vyspělých státech Afriky. Obyvatelé budou hledat obživu v přelidněných megalopolích.

V ekonomicky silných částech světa, ke kterým se přiřadí východní a jihovýchodní Asie, města výrazně neporostou. Velký počet lidí začne pracovat z domova.

Pustím si interaktivní trojrozměrný film. Domů si objednám svačinu a oblíbený druh kávy. Pak si videotelefonem popovídám s kamarádkou z Malajsie. O depresích a o sexu.

Sex se stane nejoblíbenějším tématem v rozhovorech a umění. Velká část mužů bude neplodných.

Názory odborníků na význam rodiny v budoucnu se liší. Někteří tvrdí, že manželství se stane vzácností a lidé budou žít ve volných svazcích. Jiní sociologové naopak tvrdí, že se role rodiny nezmění.

Minulý týden čtyřicetistupňová vedra. Teď už druhý den lije. Chtěla jsem si objednat taxíka a vyjet si do našeho venkovního sídla, ale počkám si na lepší počasí. Zavolám zahradníkovi, aby, až se vyjasní, ostříhal živý plot a otrhal pomeranče.

Bouře, vichřice, sucha a záplavy. V budoucnu nás čekají extrémní výkyvy počasí. Nejvíce se změny globálního klimatu budou projevovat v Africe.
Bouře, vichřice, sucha a záplavy. V budoucnu nás čekají extrémní výkyvy počasí. Nejvíce se změny globálního klimatu budou projevovat v Africe. | Foto: Terpress

Podle pesimistických předpovědí klimatologů může průměrná teplota planety v následujících 50 letech stoupnout i o více než 5 stupňů. Zvednou se hladiny oceánů, tropická vedra budou střídat prudké bouře. Klima na celé planetě se změní a ubude úrodné půdy. Někteří světoví klimatologové tvrdí, že se Země může naopak o několik stupňů ochladit.

Po pravidelném cvičení v posilovně jdu domů odpočívat. Pročtu oblíbené elektronické noviny Aktuálně.cz. Pak pustím elektronickou hudbu a odreaguji se hraním videohry. Před spaním opráším knihu po babičce. Voní historií. Atlas zvířat je plný tvorů, kteří dnes přežívají jen v zoologické zahradě. Některá vyhynula.

Myslím na partnera. Stýská se mi. Lehnu si a zmáčknu tlačítko na ovladači.

Přístroj, který umožňuje orgasmus, už existuje. Vědci z americké Severní Karoliny dokázali, že funguje až u 90 % žen. Dvě speciální elektrody lékaři napojí na nervy v míše. Po zmáčknutí tlačítka na dálkovém ovládači žena po chvíli pocítí rozkoš. Podobně si v budoucnu budou moci užívat i muži.

Zítra je sobota. Těším se na výlet do přírodní rezervace a do venkovního sídla. Polknu prášek na spaní a začínám snít. O krásném životě a lepší budoucnosti.

Sny se nezmění.

Lidé ve vyspělých zemích budou v roce 2050 zdravější, krásnější a chytřejší. Budou i spokojenější?

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy