Moskva/Berlín - Příznivci německého diktátora Adolfa Hitlera dostali další políček. Objev nedaleko Moskvy ukázal, že jejich idol nebyl jen fanatickým nacistou, ale i pokrytcem.
Hitlerova osobní sbírka desek, kterou až do své smrti schovával bývalý ruský důstojník a později historik a učitel na moskevské vojenské škole Lev Besymenskij, je totiž plná ruských a židovských umělců.
Jejich vystupování přitom Třetí říše oficiálně zakazovala. O židovské kultuře Hitler tvrdil, že "neexistuje" a Rusy považoval za "podlidi".
Huberman, Šaljapin
Vedle Třetí říší propagovaných skladatelů Beethovena, Wagnera, Brahmse, Schumanna a Mozarta jsou v krabici naskládané také oposlouchané nosiče s hudbou od Čajkovského, Rachmaninova a Borodina.
Nechybějí tam ani uznávaní židovští sólisté, včetně polského houslisty Bronislawa Hubermana či ruského pěvce Fjodora Šaljapina.
"Myslím, že mého otce udivovalo, že miliony židů a Rusů musely zemřít kvůli Hitlerově ideologii. A on si přitom celou dobu užíval jejich umění," řekla časopisu Spiegel Besymenského dcera Alexandra.
"Vůdcův hlavní stan"
86letý bývalý zpravodajský důstojník Rudé armády sbírku objevil poté, co dostal v dobytém Berlíně na starosti sepsání majetku v bunkru pod Říšským kancléřstvím.
Zatímco ostatní si do Ruska odváželi drahý porcelán a stříbrné nádobí, on sebral sbírku desek, na kterých jsou značky s nápisem "Vůdcův hlavní stan".
"Všechny byly zabalené v papíru s tím, že mají být odeslány do úkrytu v Berchtesgadenu," napsal o mnoho let později Besymenskij. Rodině ukázal cenný válečný suvenýr poprvé a naposled až v roce 1991. Podle příbuzných nechtěl, aby se o něm mluvilo jako o zloději.
"Narazila jsem na ně až teď, když jsem hledala míč," popsala Spiegelu půdní objev jeho dcera Alexandra.