Řím - Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi naznačil, že pokročil v plánech na návrat do vysoké politiky.
Pětasedmdesátiletý politik a podnikatel to oznámil v rozhovoru pro německý list Bild. "Nechci zklamat svoji stranu,"" prohlásil.
Několik let přežil ve vládě četné skandály a procesy, zuby nehty se držel křesla premiéra, až to vypadalo, že je skutečně politicky nesmrtelný. Po listopadové rezignaci ho mnozí považovali za odepsaného a zralého na důchod, ale on se s tím podle všeho smířit nehodlá.
Berlusconi stojí v čele pravicové strany Lid svobody. Vládl až do listopadu, kdy jeho kabinet odstoupil kvůli ekonomickým problémům a nahradila ho úřednická vláda premiéra Maria Montiho.
V rozhovoru pro deník Wall Street Journal Berlusconi Montiho kritizoval za špatná opatření, zmínil se o možném odchodu Itálie z eurozóny.
Montiho vláda zvyšuje daně, omezuje státní výdaje, snižuje penze, propouští ze státních podniků. Kabinet je proto stále méně oblíbený a nespokojenost narůstá.
Zvláště když italské hospodářství zůstává v recesi. Za uplynulých pět let je italský růst nejmenší z celé eurozóny a agentura Moody´s minulý týden snížila rating Itálie hned o dva stupně, z A3 na Baa2.
Berlusconi kritizuje zvyšování daní a přisadil si i na Angelu Merkelovou, která na konci loňského roku hodně lobbovala za jeho odchod. Německé trvání na úsporných opatřeních a šetření podle něj uvězní italskou ekonomiku v recesi.
"Pokud budeme pokračovat v politice signory Merkelové, propadneme se hlouběji do spirály recese. To je špatná politika," uvedl Berlusconi a neskrýval v rozhovoru, že se spolkovou kancléřkou poté, jak se k němu zachovala, "skončil."
Italské parlamentní volby se mají konat příští rok v dubnu, nedojde-li k volbám předčasným.