Berlín - V Německu propukl nový skandál. Postaral se o něj kardinál z arcidiecéze v Kolíně nad Rýnem Joachim Meisner, když si pro své kázání vypůjčil termín neodmyslitelně spjatý s érou nacismu: zvrhlé umění (Entartete Kunst).
"Když se kultura odvrátí od uctívání Boha, ztratí své těžiště, poklesne na úroveň ritualismu a stane se zvrhlou," prohlásil kardinál během pátečního slavnostního otevírání nového muzea umění v Kolíně.
Termín zvrhlé či zdegenerované umění přitom v Německu platí za tabu. Svého času jej totiž hojně užíval Adolf Hitler a jeho přívrženci, aby vyjádřili svůj odpor k moderním výtvarným směrům, jež přišly po impresionismu a které se podle jejich přesvědčení příčily nacistické estetice.
V roce 1937 dokonce pod tímto názvem uspořádali v Mnichově výstavu, která měla nejširší veřejnosti odhalit ubohost "židobolševického" umění.
Nelíbila se mu abstraktní vitráž
Kardinál Meisner, který se narodil v roce 1933, jako duchovní začal působit v komunistickém Východním Německu a arcibiskupský post zastává v Kolíně od roku 1989, dal už na konci minulého měsíce najevo, že se mu nelíbí nová abstraktní vitráž v jednom z oken kolínské katedrály, kterou zrealizoval uznávaný malíř a fotograf Gerhard Richter.
Kolínský starosta Fritz Schramma byl naopak z nové okenní výzdoby nadšen. Richter za své dílo nic nechtěl, náklady ve výši 370 tisíc euro pokryly soukromé dary.
"Kardinál to nechtěl," potvrdil kolínskému listu Stadt-Anzeiger jeden z Mesisnerových blízkých spolupracovníků, podle něhož se kardinál neúspěšně pokoušel prosadit, aby byla výzdoba figurativní spíš než abstraktní. Dokonce prý měl prohlásit, že "by se to hodilo možná do mešity, ale rozhodně ne sem".
Veřejné pohoršení
Nyní se zdá, že mu jeho další verbální výstřelek jen tak hladce neprojde.
"Jsem šokován tím, že někteří lidé stále používají termín zvrhlé umění. Myslel jsem si, že to v Německu definitivně patří minulosti," ulevil si bývalý člen vlády spolkového státu Severní Porýní-Vestfálsko Michael Vesper v rozhovoru pro list Express.
"Umění je svobodné a nikdo by si ho neměl přivlastňovat. Kdokoli, kdo je podobně jako kardinál Meisner připraven odmítnout umění, které nevyhovuje jeho úzce definovanému uvažování, rozdmýchává nebezpečný oheň," dodal Vesper. A nebyl zdaleka sám z veřejných představitelů, kdo vyjádřil své pohoršení.
Sám kardinál Meisner zpočátku v rozhovoru pro německý rozhlas obhajoval volbu svých slov s tím, že pouze chtěl upozornit na hrozby, které plynou z možného rozchodu umění a kultury, dnes ale jeho úřad vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že jeho slova byla zcela vytržena z kontextu.