Nejsilnější příběhy: Na co budete z Vancouveru vzpomínat i po letech

Přehled fotografií
  • Skok do historie - Pokud bude Vancouver pro Čechy navždy olympiádou Martiny Sáblíkové, pro svět skoků na lyžích to budou hry Simona Ammanna. Osmadvacetiletý Švýcar získal zlato na velkém můstku i na středním můstku, totéž se mu podařilo i v Salt Lake City roku 2002. Do historie vstupuje jako první skokan, jenž získal čtyři zlaté olympijské medaile v individuálních závodech.
  • Skok do historie - I Ammann je ovšem jen člověk, o čemž svědčila jeho nervozita těsně před rozhodujícím skokem. "Měl jsem tep tak 180, bylo to strašné. Jen jsem si říkal, že se musím uklidnit a zase se začít soustředit na skok samotný," řekl Ammann po závodě.
  • Skok do historie - O tomhle se pak hodně mluvilo: Ammanovo vázání. Rakouská reprezentace podala po prvním Ammannově vítězství protest, že mu prý výrazně zahnuté vázání údajně zajišťuje aerodynamičtější vlastnosti. Vedení lyžařské federace FIS námitky odmítlo. A po druhém zlatě utichly i námitky Rakušanů - uznali, že na Ammana prostě ve Vancouveru nikdo neměl.
  • Skok do historie - O Ammannovi se říká, že je to skokanský kouzelník s vizáží Harryho Pottera. Přezdívku získal už před lety díky kulatým dioptrickým brýlím, které nosí v "civilu". Ve Vancouveru ukázal brýle sluneční, které si nasadil po obou svých vítězstvích a jejich fotky obletěly svět. Teď se je rozhodl dát do dražby, jejíž výtěžek má podpořit mladé sportovce v rodném Švýcarsku. "Ze všech mých doplňků na těchto hrách byly tyhle brýle nejlepší. Byly se mnou na stupních vítězů, měl jsem je při lyžování, jsou praktické a cool," uvedl Ammann ve své výzvě potenciálním zájemcům. Více si přečtěte zde
  • Smutný příběh s laskavým koncem - Neděle, to měl být původně velký kanadský den. S hokejovým derby a rychlobruslařskými nadějemi. Jenže vše zastínila tragická událost. Těsně před zahájením krasobruslařské soutěže žen zemřela přímo ve Vancouveru matka domácí naděje Joannie Rochettové. Therese dostala infarkt a ačkoliv byla převezena do nemocnice, lékaři už ji nedokázali zachránit. Čtyřiadvacetiletá závodnice se o tragédii dozvěděla přímo v olympijské vesnici.
  • Smutný příběh s laskavým koncem - Šestinásobná mistryně Kanady a stříbrná z posledního světového šampionátu patřila k hlavním soupeřkám velkých asijských favoritek. Úmrtí matky ji naprosto zdrtilo. Ale přesto se rozhodla jít dál za snem, ve kterém ji rodina vždy podporovala, a k závodu nastoupila. Vybojovala bronzovou medaili.
  • Smutný příběh s laskavým koncem - Rochettová bojovala s vlastním smutkem. Předvedla emocemi nabitou krátkou i volnou jízdu. Slzám se podvolila až po posledních tónech, kdy se hala rozbouřila potleskem. "Slovy nedokážu popsat, jak se teď cítím. Uvítání v hale bylo neuvěřitelné. Této podpory si velmi vážím, o to těžší pro mě bylo udržet slzy. Budu si dnešek navždy pamatovat," řekla. Více si můžete přečíst ve článku zde
  • Když se trenér splete - Olympijský závod rychlobruslařů na královské trati, v maratonu na 10 kilometrů, zajel nejrychleji jasný favorit a vítěz pětky Sven Kramer, po projetí cílem však Nizozemce diskvalifikovali rozhodčí.
  • Když se trenér splete - Kramer totiž v polovině trati na poslední chvíli přeskočil na příkaz trenéra z vnější dráhy do vnitřní, přestože z vnitřní vyjížděl, a zkrátil si tak trať. Hned po inkriminovaném momentu znejistěl, pochyby pak měl až do konce závodu.
  • Když se trenér splete - "Pár kol před koncem jsem věděl, že je něco špatně. Viděl jsem svou přítelkyni na tribuně, jak má ruce na obličeji, a říkal jsem si: Sakra, tady se něco podělalo," pokračoval naštvaným hlasem stále pod vlivem obrovského zklamání.
  • Když se trenér splete - Jeho kouč Gerard Kemkers byl po závodě zdrcený. "Beru odpovědnost na sebe. Zhroutil se mi svět," odvětil muž, který sám na olympijských hrách v Kanadě medaili získal. Více si můžete přečíst zde
  • Nejsmutnější návrat z her - Olympiádu odstartovala tragická smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho. Jednadvacetiletý Kumaritašvili havaroval v rychlosti zhruba 140 km/h těsně před koncem trati, kterou už dříve někteří závodníci a funkcionáři kritizovali kvůli její extrémní rychlosti a nebezpečnosti.
  • Nejsmutnější návrat z her - Gruzínec po jezdecké chybě v poslední zatáčce Thunderbird vylétl z ledového koryta a zátylkem a zády narazil do nechráněného ocelového nosníku přemostění trati. Zdravotníci se ho na místě snažili oživit masáží srdce a umělým dýcháním. Poté byl Kumaritašvili přenesen do sanitky a následně transportován vrtulníkem do nemocnice ve Whistleru.
  • Nejsmutnější návrat z her - Zhruba hodinu po hrozivě vypadající nehodě informoval Mezinárodní olympijský výbor o závodníkově smrti. Viditelně pohnutý prezident MOV Jacques Rogge vyzval na tiskové konferenci k truchlení za zesnulého sáňkaře. "Nemám slov, je to čas smutku. Mladý člověk přišel o život, protože následoval svou vášeň. Jeho smrt vrhá na tyto hry stín," uvedl Rogge. Oficiální část zahájení her se pak proměnila v poctu Nodaru Kumaritašvilimu. Více si můžete přečíst zde
  • Rozzlobení gayové - Olympijskou soutěž krasobruslařů nepoznamenaly jen spory o to, zda bylo férově obsazeno první místo, ale také protesty homosexuálů. Těm se hodně nelíbilo, jak moderátoři v Kanadě a Austrálii v přenosech komentovali poněkud zženštilý zevnějšek Američana Johnnyho Weira.
  • Rozzlobení gayové - V Québeku komentátor frankofonní kabelové televize RDS během přenosu prohlásil, že Weir ubližuje image mužského krasobruslení. Jeho kolega kontroval prohlášením, že o pohlaví amerického bruslaře lze dokonce do jisté míry pochybovat a že by ho spolehlivě určilo až lékařské vyšetření.
  • Rozzlobení gayové - Ve studiu australské televize Channel Nine padlo také několik zřetelných narážek. Komentátor Eddie McGuire si dělal legraci z Weirova zevnějšku, načež jeho host, herec Mick Mollock, dal k lepšímu vtip o tom, že organizátory prý překvapila sexuální orientace krasobruslařů - protože jeden z nich prý byl dokonce heterosexuální. "Vtípek" pak ohřáli při představení Japonce Daisuke Takahašiho. "Lituji toho, co jsem řekl, ale ten heterosexuál rozhodně nebyl tenhle," prohlásil Mollock.
  • Rozzlobení gayové - Québecký výbor homosexuálů a lesbiček se okamžitě začal domáhat omluvy s tím, že výroky komentátorů byly "pobuřující a homofobní." Otázkou je, nakolik mají protesty váhu, když sám Weir o sobě před časem v televizi vyprávěl, jak se rád líčí, že ze všeho nejradši nakupuje a navrhuje si kostýmy. Nutno podotknout, že do televizní talkshow přišel v lodičkách.
  • Lidé nejsou ptáci - Pohled, který nabídla Švédka Anja Pärsonová během svého sjezdu, mrazil. V posledním úseku nesmírně náročné a hrbolaté trati najela na závěrečný skok, na hraně se dostala do záklonu; následoval prakticky nekontrolovatelný šedesátimetrový let vzduchem ve čtyřmetrové výšce. Dopadla hrůzostrašně na záda a ještě trefila branku.
  • Lidé nejsou ptáci - Je neuvěřitelné, že po tak drastickém pádu odešla po svých. "Mohla umřít," řekl otec Anders Pärson. Nejvážnějšími následky bylo pohmožděné levé lýtko, v němž došlo k menšímu vnitřnímu krvácení, tvrdě naražené levé stehno a modřiny po celém těle. "Největší na zadku," usmívala se lyžařka už v dobrém rozmaru.
  • Lidé nejsou ptáci - Anja Pärsonová nejen přežila, ale dokázala se vrátit na tentýž svah. Jen čtyřiadvacet hodin po bolestivém pádu nastoupila do superkombinace. Dvakrát musela přejíždět osudovou hranu. Při sjezdu i slalomu. Byla třetí, ale jako kdyby vyhrála. Pro mnohé je hrdinkou, že v takovém stavu dokázala svah vůbec sjet, natož tak rychle, natož se prát o medaili. Více se dočtete zde
  • Velký malý krasobruslař - Jevgenij Pljuščenko se k aktivní kariéře vrátil po tříleté přestávce až v této sezoně a to ve velkém stylu: Představil se ve třech závodech a všechny jasně vyhrál. Jeho cíl byl ale zřejmý a jím mnohokrát opakovaný: Chci vyhrát olympiádu ve Vancouveru. Jenže se nepovedlo.
  • Velký malý krasobruslař - Sedmadvacetiletý Rus sice předvedl bezchybný krátký i volný program, sen o obhajobě zlata z Turína však zbortil tento muž: Američan Evan Lysacek. Nasbíral o 1,31 bodu více a bral zlato. Američan porazil Pljuščenka i přesto, že ve volné jízdě neměl - na rozdíl od Rusa - čtverný skok. Ve prospěch Američana rozhodlo preciznější provedení vystoupení, v němž nechyboval.
  • Velký malý krasobruslař - A velký Pljuščenko prohru - byť se stříbrnými pablesky - neskouskl. "Když olympijský vítěz neumí čtverný skok, tak to tedy nevím. Už to asi není mužské krasobruslení, ale tance na ledě," nechal se slyšet a na stupně vítězů to vzal skokem přes první místo. Na kamery pak palcem ukazoval, kdo je podle něj jednička.
  • Velký malý krasobruslař - Pljuščenko uvažoval i o dodatečném protestu proti výsledkům olympijské soutěže, vedení Mezinárodní bruslařské unie ho však odradilo - na oficiální námitku už je pozdě. Zůstává tak hořkost na všech frontách. Včetně podezření Rusů, že nechat medaili na americkém kontinentě byla taktika, jak přitáhnout pozornost a sponzory ke sportu, který v konkurenci s více adrenalinovými kolegy ztrácí.
  • Slovenský idol Nasťa - Slovensko ve Vancouveru zažilo medailový sen zásluhou dívky, kterou si země "adoptovala". Nová hrdinka východních sousedů, vítězka biatlonového sprintu na 7,5 kilometru a posléze i stříbrná žena sprintu Anastasia Kuzminová, pochází až ze Sibiře.
  • Slovenský idol Nasťa - Ke Slovensku se dostala kuriózním způsobem. Kdyby před lety nastoupila v rakouském Dachsteinu do kabinové lanovky o jednu jízdu dříve nebo později, velmi pravděpodobně by nyní ve Vancouveru ani nebyla a Slováci by na své první zlato dál čekali.Kuzminová byla v Rakousku v roce 2006 na soustředění širší ruské biatlonové reprezentace. A právě tam při cestě kabinovou lanovkou poznala muže, který se pak stal jejím manželem. Daniela Kuzmina. Ruského rodáka, žijícího už tehdy na Slovensku.
  • Slovenský idol Nasťa - Z Ťumeně na Sibiři tak Kuzminová později přesídlila na střední Slovensko, k Banské Bystrici. Po vancouverském závodě se ocitla v roli první Slovenky, která má zlato ze zimní olympiády. Prohlásila, že se cítí jako Slovenka a jako Slovenka se také raduje. Více si můžete přečíst zde
  • S propíchlou plicí pro bronz - Díváte se na jízdu slovinské běžkyně na lyžích Petry Majdičové. Velká favoritka ženského sprintu si na pokraji mdlob doběhla pro bronzovou medaili. Nebojovala jen proti soupeřkám, ale hlavně: Proti vlastnímu tělu.
  • S propíchlou plicí pro bronz - Majdičová se - ještě krátce před startem kvalifikace - nešťastnou náhodou zřítila do potoka u trati. Pád do třímetrové průrvy mezi stromy a kameny stál perfektně připravenou sportovkyni a favoritku soutěže mnoho. Zlomila si čtyři žebra a propíchla plíce. Přes velké bolesti na start závodu nastoupila a s nejvyšším sebezapřením absolvovala. Z cíle ji museli odnést.
  • S propíchlou plicí pro bronz - Majdičová s podporou a velkou bolestí vystupuje na stupně vítězů. Lékařské vyšetření potvrdilo u Majdičové čtyři zlomená žebra a pneumotorax. Kvůli tomu si ještě pár dní v Kanadě pobude, ač pro ni sezona skončila: Dlouhý let do Evropy by znamenal pro její poškozené plíce velké riziko.
  • S propíchlou plicí pro bronz - I pro medaili si Majdičová šla s bolestí vepsanou ve tváři. Slovinská výprava zvažovala podat protest proti špatně zabezpečené trati. Majdičová byla proti, i když odmítá, že by si za pád mohla sama. "Nemůžou prostě říct, že jsem špatně vybrala zatáčku. Možná byla moje chyba, že jsem upadla. Ale to, že jsem sletěla z toho srázu na kameny, moje chyba nebyla," komentovala osudný pád třicetiletá běžkyně. Doma ji čeká metál za zásluhy.
  • Pohádka o dívce z rybníka - To nejlepší nakonec. Jestli měli Češi před zimní olympiádou rádi Pohádku o Raškovi, teď si opakují jinou. Tu o dívce z rybníka, která se stala nejúspěšnější Češkou všech dob na ZOH. Martina Sáblíková dokázala být dvakrát v průběhu jedněch her na nejvyšším stupínku (zlato z 3 a 5km tratí), třetí cenný kov, tentokrát bronz, brala za 1,5km. Více čtěte zde
  • Pohádka o dívce z rybníka - Díváte se na snímek, který ve středu v noci dojal statisíce Čechů u obrazovek. Martina Sáblíková si právě dojela pro druhé zlato. V cíli, vyčerpaná z maximálního úsilí, zvedla jen ruce a strhla kapuci z vlasů. Věděla, že si splnila životní sen. Rekordním časem dráhy 6:50,91 zlomila ostatní závodnice, ale vydala se natolik ze sil, že jí brusle musel sundat trenér Petr Novák.
  • Pohádka o dívce z rybníka - Trenér Petr Novák. Ze zisků své svěřenkyně se radoval snad víc než ona sama. Však také před lety v televizi slíbil, že ve sportu, který býval v Česku Popelkou, vychová dvojnásobnou olympijskou vítězku. Dokázal to, ač v zemi dosud není jediný rychlobruslařský stadion.
  • Pohádka o dívce z rybníka - Trenér Novák byl v počátcích obviňován z drsného zacházení až na hranici sebeobětování, kterým údajně zatěžoval svou svěřenkyni. Křehkou, na poměry rychlobruslařek vlastně hubenou dívku. Sáblíková měří 171 centimetrů a váží jen 54 kilogramů. V poslední jízdě zlatého večera jí přímou soupeřkou byla Daniela Anschutzová z Německa. To jsou jiné míry: 165 centimetrů a 62 kilo výbušné váhy.
  • Pohádka o dívce z rybníka - Není tajemstvím, že Martina Sáblíková vyrostla na rybníku. Když se v zahraničí doslechli o tom, že první rychlobruslařské krůčky neudělala na upraveném a zastřešeném oválu, smáli se. A když se zrovna soupeřky nesmály, tak se divily, jak zvláštně to česká reprezentantka jezdí. Nakonec jí ale právě jiný styl jízdy a zkušenosti z rybníka pomohly ke třem kovům na jedné olympiádě. "Neslýchané. Něco takového bylo předtím na špičkové úrovni vyloučeno. Asi jako kdyby hráči z NBA trénovali před zápasem na betonových palubovkách," napsal deník The New York Times.
reklama