Podle Matvijenkové se díky vytvoření této skupiny stávají rodinné otázky pro vládu nejvyšší prioritou a bude možné zaměřit pozornost úřadu na "rodinně orientovaný přístup".
"Hlavní je, že se nám společným úsilím podařilo z rodinného zaměření udělat společnou záležitost státu," řekla. "Můžeme doufat, že se vrátíme k naším tradičním hodnotám," informoval RBC.
Matvijenková připomněla, že demografii neovlivňuje jen finanční podpora a vyzvala k vytvoření "všech podmínek" pro ženy, které chtějí skloubit práci s mateřstvím.
Všeruské centrum pro výzkum veřejného mínění již dříve informovalo, že Rusko zažívá tzv. "demografický podzim", po kterém by mohlo následovat ještě obtížnější období - "zima" a s ní i zhoršení situace. Ředitel analytického centra Valerij Fjodorov na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru navrhl tři obecné návrhy, které neblahý trend zvrátí - zvýšení průměrné délky života, zvýšení porodnosti a zrušení "tabu na migraci".
Propagační kampaně nestačí
Vytvoření skupiny je podle webu The Moscow Times v souladu s předchozími snahami k řešení prohlubující se demografické krize.
Tu se v Rusku stále nedaří zvrátit k lepšímu, navzdory rozsáhlým kampaním podporujícím rodinu, omezením přístupu k potratům či veřejným výzvám úředníků i prezidenta Vladimira Putina.
Údaje za první čtvrtletí roku 2025 ukazují, že počet nově narozených dětí meziročně poklesl o 4 % a bylo jich zaznamenáno pouze 288 800.
Roční údaje jsou pak podobně alarmující: v roce 2024 se narodilo pouze 1,2 milionu dětí, což je nejnižší roční počet od roku 1999 a o 3,4 % méně než v roce 2023. The Moscow Times v souvislosti s tím píše o katastrofální demografické krizi.
Podrobnější data a demografické statistiky ale chybí. Úřady přístup k údajům o populaci Ruska omezily - nejspíš ve snaze ovlivnit vnímání krize. "Ve skutečnosti od března 2025 neexistují v Rusku téměř žádné veřejné dostupné demografické statistiky," napsal před několika měsíci demograf Alexej Rakša, který dříve pracoval pro ruskou Federální státní službu Rosstat.