„Mučení bylo nelidské.“ Válečný zajatec se známým jménem zemřel brzy po propuštění

Michaela Nováčková Michaela Nováčková
před 3 hodinami
Valerij Zelenskyj přežil 39 měsíců v ruském zajetí. Vrátil se s odhodláním začít nový život. O necelý měsíc později, ve svých 57 letech, zemřel na následky mučení, kterému byl během svého zajetí podroben. Jeho smrt je dalším mrazivým svědectvím o podmínkách, v jakých jsou ukrajinští váleční zajatci v ruských rukou drženi.
Ukrajinští váleční zajatci po výměně na neznámém místě na Ukrajině, na snímku zveřejněném 16. dubna.
Ukrajinští váleční zajatci po výměně na neznámém místě na Ukrajině, na snímku zveřejněném 16. dubna. | Foto: Reuters

Sedmapadesátiletého Zelenského (nemá rodinnou vazbu na současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského) propustili z ruského zajetí 25. května 2025. Byl součástí historické výměny válečných zajatců v poměru tisíc lidí za tisíc. Po 39 měsících v zajetí se konečně setkal se svojí rodinou, poznal svého vnuka a začal plánovat nový život. Dlouho se na ten okamžik těšil - jak uvedla jeho dcera Valeria, po letech, kdy mluvil výhradně rusky, se chtěl naučit ukrajinsky, aby se víc přiblížil své zemi a rodině.

Jenže mužův zdravotní stav se rychle zhoršoval. Lékaři nejprve předpokládali problémy se slinivkou, během operace se však ukázalo, že jeho orgány jsou vážně poškozené. Rameno a ruka nefungovaly vůbec, tělo neslo známky selhávání více orgánů - klasické následky dlouhodobého mučení a nelidského zacházení. Valerij zemřel 16. června na jednotce intenzivní péče, 22 dní poté, co se vrátil domů.

Zásoboval obránce v Mariupolu

"Říkal mi: 'Přežil jsem to jen díky karate. Díky disciplíně, kterou jsem se naučil, a díky tomu, že jsem byl silný. Moje tělo a svaly mě chránily,'" vzpomíná Valeria. Její otec se na počátku plnohodnotné ruské invaze - vypukla v únoru 2022 - dobrovolně přihlásil k nebezpečné misi - zásobování obránců Mariupolu. Z celé čtyřicetičlenné jednotky jich do akce šlo jen osm. Zelenskyj byl jedním z nich. Po střetu s nepřítelem byl považován za nezvěstného. Až o mnoho měsíců později se rodina dozvěděla, že je v ruském zajetí. Během celé doby jim přišel jen jeden jediný dopis.

"Mučení nebylo jen kruté, ale i nelidské. Stejně to vydržel," říká Valeria. Podle jejích slov jí otec vyprávěl, že tři další zajatci, s nimiž sdílel celu, zemřeli právě na následky mučení.

Systematické mučení v Rusku

Zelenského případ není ojedinělý. V posledních měsících došlo k několika úmrtím ukrajinských vojáků krátce po jejich návratu z ruského zajetí. Podobně zemřel například Serhij Dobrovolskij - skonal měsíc po svém propuštění. V roce 2023 skončil život vysoce postaveného důstojníka brigády Azov Oleha Mudraka, který přežil výbuch v táboře Olenivka, ale po svém návratu výrazně zhubl a jeho tělo se z válečného traumatu nikdy nezotavilo. Letos v červnu zemřel i Dmytro Šapovalov - obránce, jenž strávil déle než rok v ruském vězení.

Zatímco mučení ruských zajatců ze strany Ukrajinců je spíše ojedinělým excesem jednotlivců, zprávy ukrajinských úřadů i mezinárodních organizací včetně OSN potvrzují, že v Rusku jde o systematické a organizované mučení válečných zajatců. Vězni často popisují nejen fyzické týrání, ale také hladovění, psychický nátlak, izolaci a ponižování.

Přesný počet ukrajinských vojáků, kteří jsou aktuálně drženi v ruském zajetí, není znám. Ukrajina nadále prosazuje princip "všichni za všechny" - tedy úplnou výměnu všech válečných zajatců. Moskva však tento návrh opakovaně odmítá.

Realita ruské armády. Využívá traktory i žigulíky, vojáky vozí na frontu v poutech

Realita ruské armády: otřesné vybavení, žízeň, bití a mučení elektřinou | Video: Telegram
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy