Jana Václavíková,
ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 20:02
Kauza okolo programu Pegasus se rozrůstá. Ukázalo se, že po novinářích, právnících a aktivistech mohli být cílem špehovacího programu i světoví politici. Mezi potenciálními cíli aplikace, která dokáže číst data v mobilních telefonech nebo odposlouchávat hovory, jsou například prezidenti Francie a Jihoafrické republiky nebo lidé okolo tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
Jak program funguje?
O přítomnosti programu Pegasus v mobilu nemusíte vědět a také k ní nijak nepřispějete - nestáhnete ho například kliknutím na neznámý odkaz. Naopak se do vašeho mobilu může stáhnout sám, například během zavolání přes aplikaci WhatsApp (aniž byste hovor zvedli) nebo přes hudební aplikace.
Následně aplikace získá přístup k vašim kontaktům nebo poloze, dokáže přečíst SMS zprávy a e-maily, nahlédnout do vašeho kalendáře, prohlédnout si vaše fotografie a videa, a dokonce umí i zapnout mikrofon a kameru na mobilu. Dokáže také rozpoznat, jaká tlačítka mačkáte, takže se dostane i k vašim heslům. Ať už jde o iPhony, nebo telefony s operačním systémem Android.
"Pokud je telefon napadený, je to provedeno takovým způsobem, že útočník získá takzvaná administrátorská privilegia," vysvětluje Claudio Guarnieri z berlínské pobočky neziskové organizace Amnesty International. "Pegasus pak dokáže víc věcí, než které může dělat sám majitel zařízení."