Agresor přišel po náletu desítek malých dronů na pět svých základen nejméně o sedm turbovrtulových Tu-95MS a čtyři proudové Tu-22M3. Okamžitě sebral letuschopné stroje a poslal je daleko na Sibiř, co nejdál od ukrajinských hranic.
Zdá se, že nyní létají méně a odpalují i méně řízených střel na civilisty. Jinými slovy, ukrajinský nálet dosáhl svého strategického cíle, píše server Trench Art, který se věnuje ruské agresi v sousední zemi.
Na papíře disponovalo ruské letectvo před operací Pavučina maximálně 120 bombardéry. Včetně čtyř desítek Tu-95, více než padesáti Tu-22M a patnácti nebo šestnácti Tu-160. Ve skutečnosti mohlo být letuschopných jen asi 80 bombardérů, tvrdí Trench Art.
Tu-95MS (v kódu NATO Bears - "medvědi") hrály hlavní roli při běžném odpalování řízených střel Ch-101. Při jednom náletu odpálil strategický bombardér osm střel. Podle leteckého experta Toma Coopera pravidelně vzlétalo vzhledem ke stáří pouze 10 až 12 Tupolevů.
Nyní se 38 ze 44 letounů Tu-95MS, které dokázala identifikovat analytická skupina AviVector, nachází na letecké základně Ukrajinka, vzdálené 6000 kilometrů od Ukrajiny. Bombardéry musí létat delší trasy, aby mohly vypálit střely s doletem 3500 kilometrů. To zvyšuje opotřebení a dále komplikuje již tak náročnou údržbu.
Nemělo by být podle Trench Art překvapením, že úderů Ch-101 ubývá. V květnu vypálili Rusové při jednom náletu desítky střel, v červenci jde většinou o jednotky. Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) začal útlum útoků řízenými střelami už na začátku roku.
ISW nabízí dvojí vysvětlení. Jedním z nich je pomalá degradace flotily Tu-95MS urychlená ukrajinským útokem. Kreml ale také může řízenými střelami záměrně šetřit a skladovat je. Ročně vyrobí šest set Ch-101, jejichž cena se pohybuje v přepočtu kolem 10 milionů dolarů za kus.
Navíc se Rusové přizpůsobili situaci. Přestože útoků řízenými střelami se 400kilogramovou hlavicí ubývá, obrovsky vzrostly nálety dronů Šáhid v hodnotě v přepočtu 200 tisíc dolarů. Jejich hlavice sice váží 90 kilogramů, Rusové ale kompenzují menší nálož větším počtem bezpilotních strojů. Při každém náletu jich míří na ukrajinská města stovky.