Jižní Korea i USA chystají pro KLDR trest za torpédo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 5. 2010 14:06
Pchjongjang tvrdí, že šlo o provokaci a v případě odvety hrozí válkou
Hlavní důkaz vyšetřovatelů: Na části torpéda, která se podařilo najít, je severokorejským symbol znamenající "Číslo 1".
Hlavní důkaz vyšetřovatelů: Na části torpéda, která se podařilo najít, je severokorejským symbol znamenající "Číslo 1". | Foto: Reuters

Soul/Washington - Důkazy vyšetřovatelů, že jihokorejskou loď potopilo torpédo ze severu, znovu přiostřily napětí na Korejském poloostrově.

Jižní Korea slibuje potrestání, důrazně se proti KLDR ohradil i americký prezident Barack Obama.

Válečná korveta Čchonan se potopila 26. března ve Žlutém moři, při výbuchu plavidla zahynulo 46 námořníků. Expertní komise, která zkoumala, proč šla loď ke dnu, ve středu zveřejnila své závěry. Důkazy o odpálení severokorejského torpéda přinesl nález jeho pohonu nedaleko místa výbuchu.

"Nelze to nazvat jinak než aktem agrese, který představuje výzvu mezinárodnímu míru a bezpečnosti," reagoval v prohlášení Bílého domu Barack Obama.

Energická reakce Soulu

Jeho jihokorejský protějšek I Mjong-bak oznámil přijetí "energických" diplomatických opatření proti KLDR.

"Přijmeme pevná, přiměřená opatření proti Severu, s cílem přivést pomocí mezinárodní spolupráce Sever k poznání, že nepostupoval dobře, a navrátit jej zpět do mezinárodního společenství jako jeho zodpovědného člena," řekl prezident podle svého úřadu v telefonickém rozhovoru s australským premiérem Kevinem Ruddem.

USA vyčkávají

Spojené státy zatím zvažují, jak se k celé věci postaví.

Jak napsala agentura AP, vojenská odpověď na severokorejskou provokaci byla jak ze strany Jižní Koreje, tak USA od počátku považována za nepravděpodobnou. Panují obavy, že ostrá reakce by mohla uvést do pohybu události vedoucí k vojenské reakci Severní Koreje, nebo vážně narušit moc stalinistického předáka Kim Čong-ila.

Jak válka, tak chaos v KLDR by ale mohly mít ničivé dopady na bezpečnost regionu.

Vrak torpédované korvety Čchonan.
Vrak torpédované korvety Čchonan. | Foto: Reuters

Nalezení vyvážené odpovědi bude zřejmě hlavním tématem dnes zahájené návštěvy americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Tokiu, Pekingu a Soulu. "Spojené státy podporují Jižní Koreu neodvolatelně a pevně," zdůraznil čelný americký diplomat pro oblast Asie Kurt Campbell.

Američtí představitelé naznačili, že zvažují řadu možných opatření sahajících od diplomatických kroků Rady bezpečnosti OSN po dodatečné americké sankce vůči KLDR.

Pchjonjgang hrozí válkou, Čína je zdrženlivá

Představitelé Severní Koreje stále odmítají jakýkoliv podíl viny a oznámili, že na místo vyšlou vlastní vyšetřovatele.

Zároveň varovali, že jakákoliv odvetná opatření ze strany Jižní Koreji budou brát jako vyhlášení války. 

„Znamenalo by to (odvetná opatření) totální posvátnou válku, ve které by bojoval celý národ, všichni občané a celý stát," cituje severokorejská tisková agentura vyjádření Komise národní obrany, v jejímž čele stojí sám diktátor Kim Čong-il.

Pchjongjang, který opakovaně tvrdí, že jde o politicky vykonstruovanou provokaci, rovněž vyzval Japonsko a Spojené státy, aby jednaly diskrétně.

„Svět pozná, jakou cenu budou muset zaplatit zrádci za konspirační frašky a šarády, které provádějí, ve snaze uškodit svým krajanům," napsala ještě severokorejská KCNA.

Čína, která je největším severokorejským spojencem, označila ústy ministra zahraničí Čchuej Tchien-kchaje potopení jihokorejské korvety za nešťastné a dodala, že je na Korejském poloostrově třeba udržovat bezpečnost.

Obvinění Jižní Koreje, že za potopením lodi stojí severokorejské torpédo čínský ministr odmítl komentovat. 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy