Izrael nepustí humanitární loď Madleen do Gazy. Na palubě je i Greta Thunbergová

ČTK ČTK
5. 6. 2025 18:36
Izrael nepustí humanitární loď Madleen do Gazy. Na palubě je i Greta Thunbergová

Izraelská armáda rozhodla, že nepustí k Pásmu Gazy humanitární loď Madleen, která v neděli vyplula z Itálie a kromě dodání potravin Palestincům chce upozornit na katastrofální situaci civilistů na tomto území. Informoval o tom dnes deník The Jerusalem Post s odvoláním na anonymní zdroj z izraelské armády. Plachetnice s aktivisty, mezi nimiž je i švédská bojovnice za ochranu klimatu Greta Thunbergová, by měla k Pásmu Gazy doplout asi začátkem příštího týdne. Dnes se mírně odchýlila od původní trasy, aby zachránila v moři několik migrantů.

Posádka lodi Madleen zaznamenala žádost o pomoc, když plula kolem Libye. Na palubu vzala čtyři migranty, kteří skočili do moře, aby je nenalodila libyjská pobřežní stráž. Jde o Súdánce, kteří se chtějí dostat do Evropy a utíkají před násilím ve své zemi.

Výpravu s humanitární pomocí do Pásma Gazy organizuje mezinárodní nevládní hnutí Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC) a na palubě je kromě Thunbergové i francouzská europoslankyně palestinského původu Rima Hasanová. Loď vyplula v neděli z italské Katánie.

FFC vypravila do Pásma Gazy plavidlo s pomocí už před měsícem, během plavby ho ale ve vodách u Malty zasáhl dronový útok. Loď Conscience, která tehdy vyplula z Tuniska, poničil a přestože na palubě vypukl požár, nikdo nezemřel ani nebyl vážně zraněn. FFC obvinila z akce izraelskou armádu. Ta se k tomu podle serveru The Times of Israel tehdy nevyjádřila.

Podobnou akci zorganizovala už v roce 2010 turecká organizace IHH (Nadace pro lidská práva a svobody a humanitární pomoc), která je součástí koalice FFC. Tehdy proti jedné z lodí této flotily zasáhla izraelská armáda a na lodi Mavi Marmara při tom zemřelo devět lidí; desátý podlehl zraněním v nemocnici po čtyřech letech v kómatu. Izraelští vojáci se snažili tehdy zabránit plavidlům v cestě do Pásma Gazy, na něž předtím Izrael a Egypt vyhlásily blokádu poté, co se tam v roce 2007 násilím ujal vlády Hamás.

Izrael vede v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v odvetě za teroristický útok hnutí Hamás ze 7. října 2023, kdy palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a 251 dalších osob unesli. Hamás zadržuje nyní ještě přes pět desítek lidí, u většiny z nich se Izrael domnívá, že jsou po smrti. V Gaze bylo od začátku této války podle tamního ministerstva zdravotnictví, ovládaného Hamásem, zabito více než 54.000 Palestinců, z nichž velká část byly ženy a děti. Většina pásma je zdevastovaná a zhruba 90 procent obyvatel bylo v důsledku konfliktu vyhnáno z domovů.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy