Dublin - Evropská unie není v Irsku tématem, které by voliče příliš zajímalo. Teď ale Zelený ostrov čeká měsíc žhavých debat.
Oficiální kampaň s rozpočtem pěti milionů eur, na jejímž konci Irové 12. června jako vůbec jediný evropský národ rozhodnou v referendu o osudu Lisabonské smlouvy, odstartovala počátkem týdne.
Kromě padesáti mítinků nasazuje vládní republikánská strana Fianna Fáil do boje za eurosmlouvu také tradiční "bitevní autobus", který - podobně jako kdysi český Zemák - objíždí před volbami regiony. Kabinet má přitom pohotovost.
"Každý člen vlády je zavázán plně se podílet na kampani," prohlásil novopečený premiér Brian Cowen. "Bude to největší kampaň za referendum, kterou Fianna Fáil za poslední roky podnikla," zdůraznil.
Slogan "Dobré pro Irsko. Dobré pro Evropu" má Irům přiblížit výhody ratifikace reformní smlouvy o Evropě. Cowen přitom sází především na globální argumenty.
"Proč by lidé měli hlasovat pro? Odpověď je jednoduchá: potřebujeme, aby se EU vyrovnala s výzvami účinně a efektivně," argumentuje premiér.
Pro taoiseacha, jak se irský předseda vlády oficiálně jmenuje, půjde po nástupu do funkce, v níž nahradil Bertieho Aherna podezřelého z korupce, o důležitý test důvěry.
Čtěte více: Náčelník všech Irů končí. Dostihla ho korupční aféra
Podle průzkumu listu Sunday Business Post by teď pro unijní smlouvu hlasovalo 38 procent Irů, o deset procentních bodů méně by ji odmítlo. Třetina voličů zůstává zatím nerozhodnuta.
Proti ratifikaci vystupují především odborové svazy, které argumentují neoliberální politikou Bruselu, a také Sinn Féin, která má čtyři poslance v irské dolní sněmovně (dáil).
Ratifikace Lisabonské smlouvy je zhruba v polovině. Dosud ji schválily sněmovny třinácti zemí evropské sedmadvacítky. Kdy bude o smlouvě jednat český parlament, dosud není jasné.