Íránská policie prý znásilňovala zadržené protestující

Roman Gazdík
10. 8. 2009 16:42
Prezidentský kandidát Karrúbí vyzývá k vyšetření případů
Írán prochází největší politickou krizí od roku 1979.
Írán prochází největší politickou krizí od roku 1979. | Foto: Reuters

Teherán - Jeden z poražených opozičních kandidátů na úřad íránského prezidenta, Mehdí Karrúbí, vyzval úřady, aby vyšetřily obvinění, že v íránských věznicích došlo ke znásilňování zadržených demonstrantů.

Karrúbí výzvu adresoval bývalému prezidentovi a předsedovi takzvané Rady expertů, která jmenuje Nejvyššího íránského vůdce, Alímu Akbaru Rafsandžánímu. Rafsandžání je považován nejen za velmi mocnou figuru íránské politické scény, ale také za muže, který má vliv na oba znesvářené tábory - konzervativce i reformisty.

Ve vězení zůstává stále okolo 200 přívrženců opozice, kteří se vydali do ulic po červnových volbách, kterými se do prezidentského křesla znovu dostal Mahmúd Ahmadínežád. Protestující tvrdí, že byly zmanipulované.

Sexuální násilí

Policie ve čtvrtek potvrdila obvinění, že byli vězni mučeni, a Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí a šéf justice Mahmúd Hášemí Šahrúdí nechali zavřít detenční centrum Kahrizak na jihu Teheránu, kam byla většina zadržených poslána. Šéf věznice a tři dozorci mají být obžalováni.

Mehdí Karrúbí
Mehdí Karrúbí | Foto: Mardetanha

Podle Karrúbího však nešlo jen o bití a mučení.

"Několik zadržených prozradilo, že některé ženy byly brutálně znásilňovány," napsal Karrúbí v dopise, který nechal zveřejnit v pondělí. "Rovněž zadržení mladíci byli sexuálně týráni, a to takovým způsobem, že někteří z nich nyní trpí depresí a dalšími fyzickými a psychologickými problémy. Nejsou ani schopni odejít z domu."

"I kdyby bylo pravdivé jen jedno z těchto obvinění, byla by to pro islámskou republiku tragédie," pokračuje Karrúbí. "Vyrovnalo by se to zločinům mnoha diktátorů, včetně svrženého šáha."

Šáh Muhammad Rezá Pahlaví byl roku 1979 odstraněn právě íránskou islámskou revolucí. Šáhova tajná služba SAVAK byla známá brutálním zacházením s odpůrci tehdejší vlády.

Zemřeli... byli nemocní

Demonstrace na podporu íránské opozice v Berlíně.
Demonstrace na podporu íránské opozice v Berlíně. | Foto: Reuters

Karrúbí, který skončil ve volbách na posledním čtvrtém místě, žádá Rafsandžáního, aby o dalších obviněních zpravil ajatolláha Chameneího.

Vláda přiznala smrt tří zadržených v Kahrizaku, údajně to však nebylo v důsledku bití, ale nemoci. Opozice se domnívá, že zahynul větší počet vězňů.

Íránské vedení začalo jednat teprve v okamžiku, kdy se objevila zpráva o smrti Mohsena Ruholaminiho, syna šéfa íránské pobočky Institutu Pasteur a jednoho z poradců konzervativního prezidentského kandidáta Mohsena Rezáího.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy