Íránská otázka může skončit před RB OSN

Red Zah, ČTK
12. 1. 2006 20:17
Berlín - Otázka íránského jaderného programu by měla skončit před Radou bezpečnosti, míní politici. Vyloučeny nejsou ani sankce OSN.

Ministři zahraničí Německa, Francie a Británie se na tom shodli s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou. Krizová schůzka byla reakcí na nedávnou obnovu íránského nukleárního programu. Teherán nicméně vzápětí zopakoval, že si z řešení problému v RB OSN nedělá obavy.

Sankce jsou konečným řešením

"Z našeho pohledu nadešel čas, kdy je třeba zapojit Radu bezpečnosti OSN," řekl novinářům po schůzce německý ministr Frank-Walter Steinmeier. "Rozhodli jsme se dnes, že informujeme Radu guvernérů MAAE, že naše jednání s Íránem uvázlo na mrtvém bodě," dodal. Britský ministr Jack Straw podotkl, že mezinárodní společenství nemá jinou volbu než zapojit Radu bezpečnosti OSN, která může na Teherán uvalit sankce.  

PŘEČTĚTE SI: Írán obnovil svůj jaderný program

Solana nevyloučil, že s Teheránem se bude dále jednat, v této chvíli ale podle něj není možné nechat RB OSN stranou. Solana prohlásil, že nejde o spor s Íránci. "Nemůžeme však přijmout nejasnost cílů, které tento (jaderný) program provázejí," vysvětlil.

Mezinárodní společenství se obává, že Teherán chce získat jadernou zbraň, přestože Íránci tvrdí, že jejich program výzkumu a vývoje jaderného paliva, který byl obnoven v úterý, má výhradně mírové a výzkumné účely. Ministři budou podle svých slov žádat i uspořádání mimořádného zasedání Rady guvernérů MAAE.

Spojené státy Evropu podpoří

V požadavku projednání íránského jaderného programu v RB OSN a svolání mimořádné schůzky MAAE podpořila dnes večer evropské spojence americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Washington je "vážně znepokojen" tajnými jadernými operacemi Íránu a "jeho nebezpečným vzdorem celému mezinárodnímu společenství", uvedla Riceová na tiskové konferenci. OSN musí žádat zastavení jaderného programu Teheránu, dodala. 

Příští týden by měl odcestovat do Evropy náměstek Riceové Nicholas Burns s cílem koordinovat postup USA vůči Íránu s evropskými spojenci. Podle agentury AP má Burns navštívit Británii, Francii a Německo. Ve Washingtonu má ve stejné době naopak jednat vysoký představitel EU Solana.

Už v pondělí pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN vyzvalo Írán, aby od jaderných aktivit upustil, chce-li se vyhnout sankcím. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ale po úterní obnově vývoje atomového paliva ve středu prohlásil, že Teherán se nezalekne výhrůžek a bude ve svém jaderném programu pokračovat. 

Jaderná energetika ožívá, i díky krizi ČTĚTE ZDE

"Nemáme obavy z toho, že otázka našeho jaderného programu bude poslána Radě bezpečnosti," uvedl dnes druhý tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Abdolrezá Rahmání-Fazlí v reakci na schůzku evropských ministrů.

K Teheránu v posledních dnech zaujímá nekompromisní postoj i Rusko, které, stejně jako další stálý člen RB OSN Čína, dosud nesouhlasilo s řešením íránské jaderné otázky v Radě bezpečnosti. Írán by mohl ztratit podporu Moskvy, pokud neobnoví moratorium na svůj výzkumný nukleární program, varoval dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy