Íránka s Nobelovou cenou: Svobodu za cenu války? Ne!

Martin Novák Martin Novák
7. 10. 2007 13:52
Disidentka Širín Ebadíová hovořila s Aktuálně.cz

Praha - Jedenáctého ročníku mezinárodní konference politiků, ekonomů, filozofů a obhájců lidských práv Fórum 2000 se na pražském Žofíně účastní poprvé také host z Íránu.

Pozvání Václava Havla přijala nejznámější iránská disidentka, kritička prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a nositelka Nobelovy ceny míru za rok 2003 Širín Ebadíová.

Šedesátiletá právnička, která často v procesech hájí politické vězně, bojuje za zrovnoprávění žen a stala se jakousi ikonou íránské demokratické opozice, poskytla v Praze rozhovor Aktuálně.cz.

A: Svět má v současnosti velké obavy z íránského jaderného programu, hlavně Spojené státy a Evropa. Je podle Vás tento strach opodstatněný a oprávněný?

V Íránu jsou všechna rozhodnutí činěna za zavřenými dveřmi. Takže já mohu těžko hovořit o tom, jak to s tímto programem ve skutečnosti vypadá. Právě to je ale problém, na který se snažím spolu dalšími lidmi upozorňovat. Že v Íránu se vše rozhoduje za zavřenými dveřmi. Proto žádáme demokracii, aby všichni měli možnost se vyjádřit  a spolurozhodovat.

A: Je podle Vás současný režim schopen se transformovat v demokracii a v systém, který dá všem Íráncům možnost vyjádřit své názory a podílet se na rozhodnutí o jejich zemi ?

Samozřejmě by mohl, ale otázka zní, zda chce, nebo nechce. Bude mít vetší sklon ke změnám, pokud na něj lidé budou tlačit. Pokud bude pod tlakem.

Širín Ebadíová v pražské hotelu Alcron.
Širín Ebadíová v pražské hotelu Alcron. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A: Obáváte se, že Spojené státy na Írán zaútočí kvůli jeho jadernému programu a podezření, že usiluje o jadernou bombu ? 

Předpokládat, co se v tomto případě stane, je těžké. Záleží to na mnoha faktorech. Například na situaci v Afghánistánu a Iráku, na postoji Organizace spojených národů. Záleží na vývoji vztahů mezi Íránem a dalšími zeměmi.  

Ale řeknu vám jako Íránka toto. Íránci mají velmi kritický názor na současnou íránskou vládu a na způsob, jakým vládne. V Íránu není demokracie, nejsou respektována lidská práva. A cenzura je velmi tvrdá, nedá se svobodně hovořit. Situace pro ženy je velmi špatná, nemají rovnoprávné postavení s muži. Írán je bohatá země, ale lidé jsou pořád chudší a chudší. 

Ale jakkoliv jsou Íránci kritičtí ke své vládě, není úkolem amerických vojáků, aby to za ně řešili. V Íránu si lidé nepřejí, aby Amerika použila sílu vůči Íránu. Nechceme, aby se naše země stala druhým Irákem.

A:Díváte se tedy kriticky na doktrínu amerického prezidenta George Bushe, který se snaží zvenčí prosazovat na Blízkém východě demokracii?

Svoboda a demokracie se nedají nasypat na hlavu lidí jako bomby.  Íránci potřebují demokracii, ale musejí se o to zasadit sami. Nechtějí a nepotřebují na to americkou armádu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Něco Vám připomenu. Saddám Husajn v roce 1980 zaútočil na Írán a začal osm let trvající válku. V této válce Amerika a její spojenci Saddámovi pomáhali. Dodávali mu moderní zbraně. Bushův bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld si tehdy potřásal v Bagdádu rukou se Saddámem a říkal mu, jak ho podporuje. Film i fotografie z tohoto setkání existují, můžete si je najít.  Když už Saddáma nepotřebovali, řekli, že má zbraně hromadného ničení a že musí odejít. Když zaútočili na Irák a hledali tyto zbraně, nenašli je a najednou začali říkat, že útočili kvůli zavedení demokracie v Iráku.

Samozřejmě věřím tomu, že v Iráku se uskutečnily demokratické volby. Ale Saddám přece nebyl jediný diktátor. Na světě je jich plno. Ale u Saddáma byla ropa, jiní diktátoři jí nemají.

A: Na Západě se hodně diskutuje o prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi a jeho výrocích. Jaká je ve skutečnosti jeho popularita v Íránu ?

Širín Ebadíová se zasazuje především za svobodu slova a za práva pro íránské ženy.
Širín Ebadíová se zasazuje především za svobodu slova a za práva pro íránské ženy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Odpovím Vám statistikou. Volit v posledních volbách mohlo 49 miliónů lidí. Ale hodně jich hlasování bojkotovalo. Ve druhém kole voleb pro něj hlasovalo čtrnáct miliónů lidí.Takže si spočítejte, kolik lidí ho nevolilo. V předchozích volbách pro bývalého prezidenta Chátamího hlasovalo 22 milionů Íránců.

Ahmadínežád toho lidem v předvolební kampani mnoho nasliboval. Že se budou mít lépe, že povedou lepší život. Mnoho z těch, kteří mu dali hlas, jeho slibům uvěřilo. Ale on vůbec tyto sliby nedodržel, ani nemohl, protože byly nerealistické. Místo toho se v Íránu neustále zdražuje. A situace na poli lidských práv se prudce zhoršuje. Stoupá počet poprav, přitvrzuje se cenzura. Zvýšil se počet politických vězňů. To všechno se podílí na tom, že Ahmadínežádova obliba dál klesá.

A: Může se podle Vás ještě předchozí reformně naladěný prezident Chátamí vrátit do vysoké politiky ? (Chátamí byl prezidentem v Íránu v letech 1997 až 2005 a zpočátku svým reformním programem vyvolal zejména mezi mládeží a intelektuály naděje na změny směrem k demokracii a svobodě projevu. Prezidentovi odpůrci ve vedení země však jeho program blokovali - pozn. red.)

Já nikdy nesázím nebo nespoléhám na jednoho člověka. To, co Írán potřebuje, jsou reformy, aby se dostal z nynější krize. Toto století není stoletím revolucí. Revolucí nikdy nikdo nic nezíská

A: Hodnotíte Chátamího éru pozitivně ?

Pozitivní hodnocení je široký pojem. Samozřejmě když ho srovnáme s Ahmadínežádem, tak byl rozhodně lepší. Ale z hlediska změn, které lidé žádali, ho nemohu hodnotit moc pozitivně. Já jsem v době, kdy byl prezidentem, seděla ve vězení. Mnoho dalších lidí bylo ve vězení za to, co říkali. A Chátamí vždy jen tvrdil, že je mu to líto, ale nic neudělal. Jediný rozdíl oproti  dnešku je, že  Ahmadínežád neříká, že je mu to líto.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy