Iráčtí povstalci zabili deset Američanů

Red Zah, ČTK, mkr
2. 12. 2005 18:34
Washington - Výbuch nastražené bomby zabil v irácké Fallúdži deset amerických vojáků a 11 dalších zranil.

O jednom z nejhorších incidentů během války v Iráku namířených proti americké námořní pěchotě informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerických ozbrojených sil.

Výbuch nálože sestrojené podomácku z několika dělostřeleckých granátů zasáhl pěší hlídku na okraji Fallúdže. Sedm z 11 zraněných vojáků se už mohlo vrátit do služby, upřesnila armáda.

Nejtěžší předcházející ztráta postihla armádu Spojených států v srpnu u západoiráckého města Hadísa. Obrněný obojživelný transportér tam najel na nálož, která vozidlo rozmetala na kousky. O život přišlo 14 příslušníků námořní pěchoty a civilní tlumočník.

V Iráku již od počátku války před dvěma a půl lety zemřelo 2 123 amerických vojáků.

PŘEČTĚTE SI: Spojenců USA v Iráku opět ubyde

Příslušníci americké námořní pěchoty podle armádního prohlášení pokračují v protipovstaleckých operacích ve Fallúdži a jejím okolí s cílem zajistit bezpečný průběh parlamentních voleb v Iráku, stanovených na 15. prosince. Irácká vláda v této souvislosti ve čtvrtek zakázala neiráckým Arabům cestovat do země.

Pentagon uplácel irácké novináře

Úředníci amerického ministerstva obrany se mezitím zpovídali před armádní komisí Senátu z utrácení mnoha milionů dolarů na vytvoření pozitivního obrazu války v iráckém tisku. "Svobodný a nezávislý tisk je kritický k fungování demokracie a mě osobně znepokojuje jakákoliv snaha o podkopání nezávislosti iráckých médií," prohlásil pro tiskovou agenturu AP republikánský senátor John Warner.

Servítky si nebral demokratický senátor Edward Kennedy. "Samo o sobě to hodně hovoří o prezidentově důvěře. Jestliže by Američané byli opravdu v Iráku vítaní jako osvoboditelé, tak bychom nepotřebovali nikoho, aby zprávy upravoval pro potřeby iráckých lidí," kritizoval Kennedy George Bushe.

O plánu George Bushe na vítězství v Iráku ČTĚTE ZDE.

Pentagon brání celou akci jako nezbytnou. "Důvodem je především ochránit faktické informace, které jsou podávané irácké veřejnosti," snažil se objasnit mluvčí americké armády v Iráku podplukovník Barry Johnson. Generálmajor Rick Lynch k tomu přidal, že jeho lidé nelžou. "Všechno, co děláme, je založeno na faktech, nikoliv na výmyslech," postavil se Lunch za armádu.

Do celé záležitosti se zapojil i Bílý dům, protože prezident Bush označil svobodný a nezávislý tisk za jednu z podmínek obnovy Iráku. "Jsme velice znepokojeni těmito ohlasy. Snažíme se získat další informace přímo od Pentagonu," reagoval opatrně mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy