Po indickém ostřelování Pákistánu zahynulo přes deset lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno před 20 hodinami
Při nočním indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí a více než 50 jich utrpělo zranění, uvedl Islámábád. Jejich smrt nezůstane dle pákistánského premiéra Šahbáze Šarífa bez odezvy. Dillí a Islámábád si přitom podle indického webu CNN News 18 telefonovaly poprvé od dubnového útoku na převážně indické turisty v Kašmíru, který zhoršil vztahy mezi oběma jadernými mocnostmi.
Indický voják hlídkuje na silnici vedoucí k letišti poté, co byly ve Šrínagaru slyšet hlasité výbuchy.
Indický voják hlídkuje na silnici vedoucí k letišti poté, co byly ve Šrínagaru slyšet hlasité výbuchy. | Foto: ČTK

Jedenáct lidí, z toho čtyři ženy a jedno dítě, zahynuli v noci kvůli "intenzivnímu indickému ostřelování na více než pěti místech kolem faktické hranice (obou zemí v Kašmíru)", sdělilo podle agentury AFP ministerstvo informací v pákistánském Kašmíru. Středeční indický útok na "teroristickou infrastrukturu" v Pákistánu si tak podle ministerstva vyžádal už 28 obětí a 125 lidí kvůli němu utrpělo zranění. Zdroje agentury Reuters však uvádějí 13 mrtvých v Pákistánu za posledních 12 hodin.

V Indii v sobotu svědci z místa hovořili podle Reuters o explozích v kašmírských městech Šrínagar a Báramúla. Nejsou však známy žádné oběti ani rozsáhlé škody.

V reakci na dubnový útok teroristických útok na turisty ve sporném území zaútočila Indie tento týden na několik místech v pákistánské části Kašmíru, což odůvodnila zásahem proti teroristům. Při úderech a následném vzájemném ostřelování dosud zahynuly desítky lidí. Údery si obě strany vyměnily také v posledních hodinách.

Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán od roku 1947, kdy s jejich vznikem skončila britská nadvláda na subkontinentu. Obě země už svedly války o ovládnutí celého tohoto himálajského území, které si nárokují. Současná situace je považována za nejhorší vystupňování násilí mezi oběma jadernými mocnostmi za posledních zhruba 20 let.

Hluboké znepokojení z vývoje dalo dnes v prohlášení najevo čínské ministerstvo zahraničí. Peking podle agentury Reuters obě strany vyzval k uklidnění situace a nabídl, že sehraje "konstruktivní úlohu" při jejím řešení. Islamábád i Dillí by podle něj měly zvolit mír a stabilitu, zachovat klid a zdrženlivost a řešit své sporty politickými prostředky.

K uklidnění současné situace vyzval také americký ministr zahraničí Marco Rubio, který si telefonoval odděleně s pákistánským ministrem zahraničí Išakem Darem a šéfem indické diplomacie Subrahmanjam Džajšankarem. Podle prohlášení americké diplomacie oběma ministrům "zdůraznil potřebu nalezení metody ke snížení napětí a obnovu vzájemné komunikace". Varoval také před nezamýšlenými důsledky střetů mezi zeměmi, které obě vlastní jaderné zbraně.

 

Právě se děje

Další zprávy