Indie vyzvala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby kontrolovala pákistánské jaderné zbraně. Islámábád v reakci uvedl, že agentura by se raději měla zaměřit na nehody s radioaktivním materiálem v Indii a na její černý trh s ním. Informovala o tom agentura AFP. Minulý týden mezi oběma jadernými velmocemi vypukl ozbrojený konflikt, který ukončilo sobotní příměří. Kvůli střetům zemřelo celkem 56 civilistů a 18 vojáků.
"Chci to říci zcela jasně. Pákistánský jaderný arzenál by měl být pod dohledem MAAE. Chci se zeptat světa: jsou jaderné zbraně v rukou nekontrolovatelného a nezodpovědného národa bezpečné?" řekl indický ministr obrany Rádžnát Singh.
"Pokud by někdo měl být znepokojen, pak MAAE a mezinárodní společenství, a to incidenty obchodování s jaderným a radioaktivním materiálem v Indii," reagoval o několik hodin později Islámábád.
Pákistán mluvil o incidentech z roku 2021, které podle něj naznačují, že v Indii je "černý trh s citlivým materiálem", proto by se tato záležitost měla "důkladně vyšetřit". Indie na slova souseda zatím nereagovala.
Prohlášení obou států přichází týden poté, co Indie v noci z úterý na středu vypálila rakety na některá místa v Pákistánu, kde se podle ní ukrývali teroristé. Mělo jít o pomstu za smrt 26 převážně indických turistů, které 22. dubna zabili v indické části Kašmíru neznámí útočníci. Dillí z útoku viní Islámábád, který to popírá. Indická policie následně identifikovala tři podezřelé z útoku, z nichž dva byli Pákistánci.
Pákistán na noční útok odpověděl vysláním raket a sestřelením pěti indických stíhaček. V průběhu čtyř dnů na sebe armády obou států útočily bojovými letouny, bezpilotními letouny, balistickými raketami a dělostřeleckou palbou. V sobotu oznámily Spojené státy uzavření příměří, což později potvrdili také představitelé obou znesvářených zemí.
Napětí však přetrvává. Indický premiér Naréndra Módí v pondělí varoval, že Indie pouze "pozastavila vojenskou akci, bude sledovat každý krok Pákistánu a nebude tolerovat jaderné vydírání" ze strany Islámábádu. Pákistán označil Módího prohlášení za "provokativní a podněcující tvrzení" a nebezpečnou eskalaci, napsala agentura Reuters.