Totální kolaps. Hamás nemá pod kontrolou v Gaze vůbec nic, tvrdí bývalý člen

ČTK ČTK
před 6 hodinami
Palestinské hnutí Hamás ztratilo kontrolu nad zhruba 80 procenty Pásma Gazy a na jeho místo, uvolněné po téměř dvou letech izraelských vojenských operací, nastupují ozbrojené klany. Stanici BBC to řekl vysoce postavený představitel této teroristické organizace.
Pásmo Gazy.
Pásmo Gazy. | Foto: Reuters

Britský zpravodajský server napsal, že obdržel pod podmínkou zachování anonymity několik hlasových zpráv od důstojníka Hamásu, jehož identifikoval pouze jako podplukovníka, který byl zraněn už v prvním týdnu války. Tento muž, který ze zdravotních důvodů odstoupil z funkce a nyní žije v Káhiře, tvrdí, že izraelské údery zlikvidovaly politické, vojenské i bezpečnostní vedení Hamásu a jeho systém řízení a kontroly zkolaboval.

"Buďme realisté - z bezpečnostní struktury nezbylo skoro nic. Většina vedení, nějakých 95 procent, je nyní po smrti… Všichni aktivní činitelé byli zabiti," řekl. "Takže vážně, co Izraeli brání, aby v této válce pokračoval?" dodal s tím, že konflikt podle něj potrvá až do samého konce. "Jsou k tomu všechny potřebné podmínky: Izrael má navrch, svět mlčí, arabské režimy mlčí, všude jsou zločinecké gangy, společnost se hroutí," míní.

K přeskupení sil a reorganizaci politického, vojenského a bezpečnostního vedení se Hamás podle něj pokusil využít 57denního příměří s Izraelem na začátku letošního roku. Ale od března, kdy Izrael toto příměří jednostranně ukončil, izraelské síly zasáhly zbývající velitelská centra Hamásu a v organizaci zavládl chaos.

"Pod kontrolou není vůbec nic," řekl důstojník Hamásu a popsal, jak lidé vyrabovali hlavní vládní komplex hnutí. "Vzali všechno, kancelářské vybavení, matrace, dokonce i zinkové panely - a nikdo nezasáhl. Žádná policie, žádná ochranka," tvrdí.

Vzniklé bezpečnostní vakuum podle něj vedlo k rozšíření gangů a ozbrojených klanů, které mají přístup k penězům, zbraním i lidským zdrojům a působí nyní na celém území Pásma Gazy, většinou však v jeho jižní části.

"Můžou vás kdykoli zastavit, zabít. Nikdo nezasáhne, bezpečnostní situace je tedy nulová. Kontrola ze strany Hamásu je nulová. Není žádné vedení ani velení ani komunikace. Platy se zpožďují, a když dorazí, jsou sotva k něčemu. Někteří zemřeli, jen když si je chtěli vyzvednout. Je to totální kolaps," uvedl.

Mezi takové klany patří například beduínské milice Jásira abú Šabába, který vzbudil pozornost aktérů v regionu včetně palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu, jež je dlouhodobým rivalem Hamásu - zejména poté, co Izrael v červnu připustil, že Šabábově skupině dodává zbraně. Představitel Hamásu BBC potvrdil, že Hamás vypsal na Šabábovu hlavu vysokou odměnu v obavách, že by se mohl stát sjednocující postavou v řadách jeho nepřátel.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy