Agentura AFP informovala o tom, že v důsledku podvýživy a hladovění zemřelo v uplynulých třech dnech v Pásmu Gazy 21 dětí.
"Stačí se podívat na hrůzy, které se odehrávají v Gaze, kde úmrtnost a zničení dosáhly úrovně, která nemá v nedávné historii obdoby," zdůraznil Guterres, podle něhož je svět svědkem "posledního výdechu humanitárního systému založeného na humanitárních principech".
"Tomuto systému jsou odepřeny podmínky pro fungování. Odepřen prostor pro doručení pomoci. Odepřena bezpečnost nutná k záchraně životů," upozornil generální tajemník OSN.
Guterres už v pondělí uvedl, že je zděšen zrychlujícím se kolapsem humanitární situace v Gaze, kde se podle něj hroutí poslední záchranné sítě udržující lidi při životě. Zdůraznil, že Izrael má povinnost umožnit a usnadnit humanitární pomoc poskytovanou OSN a dalšími humanitárními organizacemi.
Od konce května, kdy distribuci potravin a další pomoci v Pásmu Gazy zajišťuje Humanitární nadace pro Gazu (GHF), která má podporu Spojených států a Izraele, bylo v blízkosti jejích středisek zabito nejméně 1054 Palestinců. Izraelská armáda obvykle tvrdí, že důvodem střelby bývá pohyb podezřelých osob.
Kvůli neutěšené situaci v Pásmu Gazy, kde velká většina obyvatel kvůli válce musela opustit své domovy, v pondělí Británie a dalších přes 20 zemí vyzvaly k okamžitému zastavení války. Země společně s eurokomisařkou pro rovnost, připravenost a krizové řízení Hadjou Lahbibovou rovněž kritizovaly izraelskou vládu za současný způsob rozdělování humanitární pomoci v Gaze.
Izrael, který vojenské operace Pásmu Gazy zahájil v říjnu 2023 v reakci na krvavý teroristický útok hnutí Hamás, prohlášení odmítl. Kvůli izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy pak podle agentur od předloňského října zemřelo přes 58 tisíc Palestinců, většinou civilistů.