Paříž - Francii hrozí v příštích dvou letech ztráta tisíců pracovních míst v soukromém sektoru. Propouštět chtějí automobilka Peugeot, obchodní řetězce Carrefour či letecká společnost Air France.
O desetitisíce zaměstnanců má přijít také veřejný sektor, byť se vesměs jedná o nově neobsazovaná místa po úřednících, kteří odejdou do důchodu.
Nový socialistický prezident Francois Hollande má totiž v úmyslu dodržet svůj předvolební slib a najít do pěti let zaměstnání pro šedesát tisíc učitelů a deset tisíc policistů a četníků. Chce především obnovit pracovní místa, která po roce 2007 zrušila pravicová vláda Francoise Fillona.
Hollande přitom tvrdí, že státní pokladnu, jež musí letos a napřesrok najít úspory ve výši 48 miliard eur, to bude každým rokem stát jen 500 milionů eur.
Pokud celkové náklady na jednoho zaměstnance ve školství činí 40 tisíc eur ročně a pokud chce prezident každým rokem počet učitelů zvýšit o 12 tisíc, je jeho kalkulace správná.
Opoziční Svaz pro lidové hnutí (UMP) ovšem tvrdí, že vláda premiéra Jeana-Marka Ayraulta za těchto podmínek nebude schopna srazit schodek státních financí tak, aby v prosinci činil 4,4 procenta a o rok později tři procenta hrubého domácího produktu.
Hollande také neřekl jasně, kde chce oněch 48 miliard najít, v úvahu připadá zvýšení daně z přidané hodnoty či plateb sociálního pojištění.
HDP Francie činí 2,3 bilionu, výdajová stránka rozpočtu pak 1,2 bilionu eur.
Propouštění v soukromém sektoru
Na velké propouštění se musí připravit soukromý sektor, který počítá s "dobrovolnými" výpověďmi sjednanými se zaměstnavateli.
Ztrátu až osmi tisíc pracovních míst oznámila v polovině tohoto měsíce automobilka Peugeot Citroën, která v letošním prvním kvartálu zaznamenala ztrátu 819 milionů eur - oproti 806 milionům zisku za stejné období loňského roku.
Rovné tři tisíce zrušených míst připadnou na továrnu v Aulnay u Paříže, která má být kompletně uzavřena. Toto rozhodnutí Hollande ostře odsoudil, management firmy ale argumentuje ztrátou konkurenceschopnosti a chce požádat vládu o finanční pomoc.
"Akcionáři jsou hladoví po dividendách, hlavní prioritu by přitom měly mít investice," zlobil se Hollande, citovaný deníkem Le Monde. "Plán je nepřijatelný a měl by být změněn."
"Francouzský automobilový průmysl je lídrem ve výrobě vozidel šetrných k životnímu prostředí, zejména automobilů na hybridní pohon," zdůraznil šéf Elysejského paláce.
Peugeot se přitom v únoru dohodl na spolupráci s americkým koncernem General Motors a v pondělí zase oznámil společné prodeje dodávek s japonskou Toyotou s cílem udržet výrobu.
Hollande na plány vedení automobilky zareagoval příslibem státních úvěrů a nákupů automobilů pro potřeby radnic francouzských měst a obcí. Vláda v Paříži navíc ve středu hodlá představit opatření na podporu automobilového průmyslu ve Francii.
Tři až pět tisíc pracovních míst má v úmyslu v příštích měsících zlikvidovat obchodní řetězec Carrefour, přes pět tisíc má zmizet v rámci letecké společnosti Air France.