FBI může v New Yorku sestřelit letadlo, má na to rakety

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 9. 2011 20:18
Rakety Stinger jsou připraveny pro případ opakování útoků z 11. září 2001
Na snímku je vidět letadlo blížící se k mrakodrapům newyorského Světového obchodního střediska (WTC). WTC se 11. září stalo jedním z cílů koordinovaných teroristických útoků. Do budov postupně narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla po sobě.
Na snímku je vidět letadlo blížící se k mrakodrapům newyorského Světového obchodního střediska (WTC). WTC se 11. září stalo jedním z cílů koordinovaných teroristických útoků. Do budov postupně narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla po sobě. | Foto: ČTK

New York - Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) působící v New Yorku mají ve výzbroji rakety Stinger pro případ, že by bylo nutné sestřelit unesené letadlo, které by chtěli teroristé použít k útoku na město.

Informoval o tom server CBS News.

Nedávno se přitom objevily v amerických médiích informace, že protileteckými střelami je vyzbrojena i newyorská policie.

Střely typu Stinger je možné odpalovat z přenosného raketometu, který má střelec na rameni. Raketa může dosáhnout výšky až 3300 metrů a letí rychlostí 640 kilometrů za hodinu. Střela je tepelně naváděná, takže v případě uneseného letadla by mířila na jeho pohon.

V krátké době je to už druhá informace o tom, že bezpečnostní složky v New Yorku jsou vybaveny střelami země-vzduch. Velitel newyorské policie Ray Kelly v neděli uvedl, že jeho zaměstnanci mají ve výzbroji několik velkorážních ručních zbraní s dostřelem tři kilometry, jimiž je také možné sestřelit letadlo.

Podle Kellyho mají newyorští policisté pro své protiletadlové střely dva typy munice - jeden určený k rozbití skel v kokpitu, druhý pro roztrhání pláště nebo motoru letadla. Policisté cvičí střelbu z těchto velkorážních zbraní nejen ze země, ale také z vrtulníku. Podobně tento typ zbraní využívá i americká armáda.

Kelly se domnívá, že vybavení newyorských bezpečnostních složek protiletadlovými zbraněmi je naprosto oprávněné.

"Jsme v této zemi prvním cílem pro teroristy. Shodují se na tom tajné služby," řekl. "Jsme hlavní město pro komunikaci, finanční metropole... Od 11. září 2001 jsme měli 13 pokusů o teroristický útok ve městě," zdůraznil. Podobná situace podle něj není v žádném jiném americkém městě.

Unesená dopravní letadla využili k útoku i teroristé ze sítě Al-Káida 11. září 2001. Letouny narazili do mrakodrapů Světového obchodního střediska, které se následně zřítily. Další letadlo využili k útoku na Pentagon. Při atentátech zahynulo na 3000 lidí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy