Evropská unie na rozcestí: Zredukuje sama sebe na trh, nebo se vydá cestou federace? Čtěte scénáře

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker představil na začátku března Bílou knihu s pěti scénáři možného budoucího vývoje evropské integrace. Ty se dají shrnout následovně: 1. pokračujme v tom, co EU dělá doposud, 2. zachovejme pouze jednotný trh, 3. vícerychlostní Evropa, 4. dělat méně věcí, ale efektivněji (užší spolupráce v některých oblastech typu obrana či jednotný trh), 5. federalizace EU.

O budoucím směřování EU budou debatovat prezidenti a premiéři evropských zemí na slavnostním summitu v Římě 25. března. Jak se političtí hráči v EU a ČR ke scénářům Evropské komise staví?

Jak se kdo v EU staví k Junckerovým variantám budoucnosti EU

1. Varianta: Pokračujme v tom, co EU dělá doposud

Zastánci: Švédsko, Dánsko.

Scénář podporuje část europoslanců ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D, součástí je ČSSD) a z Poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů), (EPP, součástí jsou TOP 09 a KDU-ČSL).

Ondřej Benešík

Poslanec KDU-ČSL a předseda českého poslaneckého výboru pro evropské záležitosti

„V současnosti již existuje vícerychlostní Evropa. Některé státy jsou v eurozóně, některé ne. Některé jsou v Schengenu, jiné ne. Od Lisabonské smlouvy je zde navíc možnost posílené spolupráce,“ říká s tím, že formálně není potřeba na uspořádání EU nic měnit.

2. Varianta: Zachovejme pouze jednotný trh

Zastánci: Skupina Evropa svobody a přímé demokracie, členem je například Brit Nigel Farage (UKIP).

Zastává se jí i skupina Evropa národů a svobody, členkou je například kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová z Národní fronty.

3. Varianta: Vícerychlostní Evropa

Zastánci: Německo, Francie, Španělsko, Itálie

Problém by zřejmě neměly ani Belgie, Lucembursko, baltské státy, Finsko, Portugalsko, Rakousko nebo Slovinsko.

V EP je zastáncem frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE, součástí je hnutí ANO) a Skupina Evropských konzervativců a reformistů (ECR, součástí je ODS).

Guy Verhofstadt

Předseda frakce ALDE

„Rozhodně se musíme vyhnout současnému trendu nejrůznějších výjimek pro každého. Nyní jsme nutností jednomyslnosti paralyzováni. Pokud chceme, aby Evropa fungovala, potřebujeme jen tu jednotu, které lze dosáhnout.“

Jan Zahradil

Europoslanec ODS

„Pan Sobotka nestojí o vícerychlostní Evropu (stejně jako TOP 09 nebo KDU-ČSL). My o ni naopak stojíme. Dokonce si myslíme, že je to jediná schůdná varianta do budoucna. Chceme stát mimo euro, mimo společnou azylovou a migrační politiku, mimo euroarmádu coby konkurenci NATO. Toto bude zásadní střet o budoucnost ČR.“

4. Varianta: Dělat méně, ale efektivněji

Visegrádská čtyřka

Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko

„Musíme všichni táhnout za jeden provaz. Abychom však zajistili nezbytnou flexibilitu, můžeme využít možnosti posílené spolupráce, jak je uvedeno ve smlouvách. Jakákoliv forma posílené spolupráce by přesto měla být otevřena každému členskému státu a měla by striktně bránit štěpení Evropské unie.“

Proti by zřejmě nebyly ani Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr nebo Malta, Portugalsko, Belgie, Lucembursko, Slovinsko a baltské země.

5. Varianta: Federalizace EU

V současné době nemá zastánce.

Pozice České republiky

Bohuslav Sobotka

Premiér

„V tuto chvíli lze těžko vést podrobnou debatu nad scénáři, které navrhla Evropská komise. Myslím si, že jednotlivé členské státy včetně ČR ten návrh teprve analyzují. My na tom také pracujeme,“ řekl senátorům ve výboru pro záležitosti EU. Římská deklarace z nadcházejícího summitu zemí EU podle něj bude mít spíše obecný charakter.

„Předpokládám, že bude probíhat rozsáhlá vnitrostátní debata o tom, jaký je náš národní zájem, jakou představu o EU máme. Já návrh komise vnímám jako technický podklad. Komise dala na stůl různé varianty, které v zásadě napadnou každého z nás,“ řekl s tím, že ČR si bude muset udělat jasno i v tom, zda pro ni je, nebo není přijatelná vícerychlostní Evropa.

TOP 09

V EP součást frakce EPP

Ani opoziční proevropská TOP 09 explicitně nesouhlasí s žádným scénářem a zdůrazňuje, že ČR si musí v této otázce udělat jasno: „Vítáme, že Evropská komise navrhla v Bílé knize pět možných scénářů dalšího vývoje. Žádný z nich ale není pro Českou republiku ideální. I přesto ale musíme mít jasno v tom, kam směřujeme. Bude-li uvnitř EU shoda na vícerychlostní variantě, bude TOP 09 jednoznačně prosazovat, aby Česká republika patřila mezi unijní jádro.“

KSČM

V EP součást frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice GUE-NGL

Opoziční KSČM dala také najevo, že nesouhlasí s žádným scénářem. Její prohlášení: „Evropská unie přežije jen cestou skutečné demokracie. V zajetí finanční oligarchie a vlezlé byrokracie si připravuje vlastní zánik. Militarizaci EU odmítáme. Budoucnost patří jen spolupráci rovného s rovným. Takové integraci, v níž spojí síly suverénní země, společné pravomoci převezmou instituce volené občany a výkonná moc bude rozhodovat podle většinové vůle národních států i evropské veřejnosti.“

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker představil na začátku března Bílou knihu s pěti scénáři možného budoucího vývoje evropské integrace. Ty se dají shrnout následovně: 1. pokračujme v tom, co EU dělá doposud, 2. zachovejme pouze jednotný trh, 3. vícerychlostní Evropa, 4. dělat méně věcí, ale efektivněji (užší spolupráce v některých oblastech typu obrana či jednotný trh), 5. federalizace EU. O budoucím směřování EU budou debatovat prezidenti a premiéři evropských zemí na slavnostním summitu v Římě 25. března. Jak se političtí hráči v EU a ČR ke scénářům Evropské komise staví?
Autor Aktuálně.cz
reklama