Dotace zemědělcům klesají příliš pomalu, tvrdí OECD

bh
23. 10. 2007 18:02
Nejvíce dotuje Švýcarsko, nejméně Nový Zéland
Foto: Ondřej Besperát

Ženeva - Dotace, které státy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vydávají na zemědělství, sice mírně klesají, stále však ohrožují třetí země a liberalizaci trhů.

Vyplývá to z nejnovější zprávy OECD.

Podle ní podíl dotací na celkové ceně zemědělských produktů klesl v roce 2006 na 27 procent, tedy oproti roku předchozímu o dva procentní body. Před dvaceti lety přitom dosahoval plných čtyřiceti procent.

Mezi jednotlivými zeměmi jsou také velké rozdíly. Zatímco například Nový Zéland dotuje své zemědělce zanedbatelnou částkou několika málo procent, Jižní Korea, Norsko nebo Island posílají ze státního rozpočtu do zemědělství tolik peněz, že cenu dané komodity podpoří až ze dvou třetin.

Absolutním rekordmanem je pak Švýcarsko: pouze 22 procent ceny zemědělského produktu tvoří tržní cena, ostatní dorovnává stát.

Tank na biopalivo na Filipínách. Jediným státem, který vyrábí bez dotací, je ale Brazílie.
Tank na biopalivo na Filipínách. Jediným státem, který vyrábí bez dotací, je ale Brazílie. | Foto: Reuters

Evropská unie, jinak kritizovaná za masivní dotace, si nevede špatně: přispívá necelou třetinou.

OECD přesto varovala před pomalým odbouráváním dotací. "Potřebujeme další refomy: abychom zvýšili výkonnost domácích zemědělců a přispěli k větší otevřenosti trhu," řekl ředitel odboru obchodu a zemědělství OECD Stefan Tangermann.

Studie také nezapočítává ekologické dotace. Mezi nejproblematičtější patří subvence na biopaliva, která například způsobila prudký nárůst cen kukuřice v Mexiku.

Jediným státem, který je podle OECD schopen vyrobit biopaliva bez státních dotací, je Brazílie.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy