Berlín - Němci se neradi zúčastňují zahraničních vojenských misí a zdráhají se podporovat válečné intervence. Například před dvěma lety se Berlín v Radě bezpečnosti OSN zdržel hlasování o zásahu v Libyi, účast bundeswehru v mezinárodních jednotkách v Afghánistánu je výjimkou potvrzující pravidlo.
Ale vývoz zbraní, to je úplně jiný příběh. Za vlády kancléřky Angely Merkelové německým zbrojovkám přibývá kontraktů. V období let 2008 až 2012 se už Německo zařadilo v žebříčku největších vývozců na třetí místo za Spojené státy a Rusko.
Jak uvádí ve Švédsku sídlící výzkumné středisko SIPRI, Německo se tehdy na celosvětovém exportu zbraní a vojenské techniky podílelo už sedmi procenty (podíl USA činí třicet procent, Ruska šestadvacet procent).
Nejnovější "zářez" se Němcům povedl v Indonésii. Zemi na Dálném východě dodají 164 tanků Leopard 2. Součástí kontraktu jsou také obrněná vozidla.
Obchody se zbraněmi v Německu nepodléhají schválení poslanci Bundestagu. Rozhoduje o nich Německá bezpečnostní rada, které předsedá Merkelová za účasti některých ministrů a osob, kterých se tématika exportu zbraní týká.
List Süddeutsche Zeitung informoval o prudkém nárůstu poptávky po německých zbraních v zemích na Arabském poloostrově.
Šest členských států tamní Rady pro spolupráci v Zálivu (Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Omán) loni nakoupilo u německých zbrojařů zboží za skoro jednu a půl miliardy eur. Z toho drtivá většina připadá na Saúdskou Arábii.
Oproti roku 2011 je to nárůst přibližně o polovinu.
Podle německých médií nyní stát uplatňuje takzvanou Doktrínu Merkelové. Spočívá v tom, dodávat zbraně státům, které jsou důležité pro stabilitu dané oblasti a také pro zájmy Německa. Součástí strategie je také udržet cenná pracovní místa v německém zbrojařském průmyslu.
Velkým příjemcem německých zbraní je Alžírsko, které je spolehlivým plátcem díky zásobám ropy a zemního plynu. Němci také pomáhají Alžířanům s budováním obranného systému na jižních hranicích s Mali a Nigerem, kde operuje africká odnož Al-Káidy.
O tanky Leopard 2 je velký zájem i z toho důvodu, že mají velmi účinný a spolehlivý systém větrání. Katar, který má miniaturní armádu, si objednal dvaašedesát kusů.
Snaha dodat ponorky Egyptu naráží po tamní revoluci a svržení prozápadního režimu Husního Mubaraka na odpor Izraele. Ten sám patří také k německým zákazníkům. Koupil supermoderní ponorky, schopné nést jaderné hlavice, a také ruční protitankové granátomety.
Bývalé západní Německo už mnohem dříve dodávalo některým zemím zbraně, ale s ohledem na historické okolnosti se to dělo více v utajení.
Například v šedesátých letech firma Merex exportovala stíhačky do Pákistánu nebo Íránu, kde tehdy ještě vládl šáh. Děla a kulomety ze zásob bundeswehru už tehdy putovaly do Saúdské Arábie. V osmdesátých letech v době války Iráku s Íránem šly německé zbraně oběma bojujícím stranám.